Mapa Karier v 4.0.0

Zawody dla tych, którym nie straszne są morskie fale

Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023

Czy wiesz, że ponad 90% światowego handlu odbywa się drogą morską?1 Zatrudnienie w tej branży mogą znaleźć specjaliści o rozmaitych talentach i umiejętnościach. Sprawdź, jakie zawody związane z pracą na morzu znajdziesz w Mapie Karier.

picture
Marynarz - Mapa Karier

Marynarz

Interesujesz się poznawaniem świata i zwiedzaniem ciekawych, pięknych lub egzotycznych miejscowości? Lubisz pływać i spędzać czas nad wodą? Jeśli tak, może zainteresuje Cię kariera marynarza. Praca w tym zawodzie pozwoli Ci przemierzać morskie szlaki, poznawać nowych, ciekawych ludzi, kultury i języki. Dokładnie poznasz też budowę statku, na którym będziesz pływać, i nauczysz się wykonywać różne manewry, układać towary w ładowni oraz dbać o stan techniczny wszystkich urządzeń. Praca marynarza to niezwykła przygoda, ale wiąże się jednak z ogromną odpowiedzialnością i wieloma wyzwaniami. 

Żeby zacząć pracę jako marynarz trzeba ukończyć kursy: pierwszej pomocy, indywidualnych technik ratunkowych, pożarowy oraz odpowiedzialności wspólnej i bezpieczeństwa własnego. Należy też posiadać książeczkę żeglarską. Nie trzeba skończyć studiów ani konkretnej szkoły średniej. Jednak posiadanie kierunkowego wykształcenia ułatwia znalezienie dobrej pracy. Przeczytaj więcej o tym, jakie obowiązki i zadania wykonuje na co dzień marynarz.

Szyper - Mapa Karier

Szyper

Wolisz być własnym szefem, niż wykonywać polecenia innych, a jednocześnie myślisz o pracy na wodzie? W takim razie sprawdź zawód szypra. To kapitan niewielkiej jednostki pływającej po jeziorach, rzekach lub blisko linii brzegowej morza, np. kutra rybackiego. Głównym zadaniem szypra jest kierowanie pracą załogi statku, więc praca ta wymaga dużej wiedzy i poczucia odpowiedzialności, a także kompetencji liderskich. 

Żeby móc pracować jako szyper, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie uprawnienia. Nie ma wymogu ukończenia konkretnych szkół lub studiów, ale za to trzeba odbyć szereg kursów oraz praktyk na statku, niezbędnych do awansu na szypra, i posiadać książeczkę żeglarską. Więcej o tym zawodzie możesz przeczytać tutaj

Inżynier okrętowy - Mapa Karier

Inżynier okrętowy

Ci, którzy mają zainteresowania techniczne, a jednocześnie ciągnie ich do mórz i jezior, mogą odnaleźć się w pracy inżyniera okrętowego. Jest to specjalista projektujący statki, platformy wiertnicze, elektrownie falowe i podwodne pojazdy. W jego wyobraźni powstają zarówno małe, zwinne jachty, jak i ogromne tankowce o długości nawet ponad 400 metrów! Inżynier okrętowy nie tylko projektuje statki, ale również nadzoruje ich budowę. 

Żeby móc pracować w tym zawodzie, trzeba ukończyć studia inżynierskie lub magisterskie na kierunku oceanotechnika. Zastanawiasz się, czy to zawód dla Ciebie? Kliknij tutaj i sprawdź to. 

Monter jachtów i łodzi - Mapa Karier

Monter jachtów i łodzi (szkutnik)

Budową małych jednostek pływających zajmuje się natomiast monter jachtów i łodzi, nazywany też szkutnikiem. Do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie konieczne jest ukończenie branżowej szkoły I stopnia o profilu monter jachtów i łodzi. Szkutnik potrafi stworzyć z drewna, żywic poliestrowych i innych materiałów łódki o pięknej linii. Z jego warsztatu wypływają w świat także luksusowe jachty. 

Po wytworzeniu i skompletowaniu wszystkich elementów zaprojektowanej łodzi, szkutnik zajmuje się ich zamontowaniem i konserwacją, a w razie potrzeby również naprawą i remontem jednostek już zwodowanych. W wykonywaniu codziennej pracy potrzebna mu jest znajomość fizyki. Chcesz wiedzieć, dlaczego? Przeczytaj nasz opis tego zawodu

Nurek - Mapa Karier

Nurek

A może zastanawiasz się nad pracą pod powierzchnią wody? Jednym ze specjalistów odwiedzających morskie głębiny jest nurek. Schodzi na dno mórz, aby budować tam rurociągi i podwodne budowle. Może też poszukiwać zatopionych wraków statków lub cennych ładunków zaginionych podczas katastrof i sztormów. 

Praca nurka jest trudna i niebezpieczna, dlatego też wymaga zdobycia specjalnych uprawnień - jest to tzw. “zawód regulowany”. Żeby zdobyć takie uprawnienia, trzeba mieć skończone 18 lat, wykonać specjalne badania lekarskie i ukończyć kurs nurka III klasy. Nie trzeba skończyć konkretnej szkoły średniej ani studiów. Więcej o pracy nurka możesz przeczytać tutaj

Nawigator morski - Mapa Karier

Nawigator morski

Nawigowanie po morzu kojarzy Ci się z precyzyjnym wytyczaniem kursu statku na papierowej mapie? Współcześni nawigatorzy używają przede wszystkim map w wersji elektronicznej i urządzeń nawigacji satelitarnej. To dzięki ich pracy statki poruszają się najbardziej optymalnymi trasami i bezpiecznie przybijają do portów. 

Do pracy w tym zawodzie przygotowuje technikum o profilu technik nawigator morski, albo studia o kierunku nawigacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca nawigatora, kliknij tutaj.

Oceanolog - Mapa Karier

Oceanolog

Jeśli interesujesz się ekologią, może zaciekawi Cię zawód oceanologa. To specjalista badający czystość wód, ilość morskich zwierząt i roślin oraz wpływ człowieka na jakość morskich i oceanicznych ekosystemów. Pobierając próbki podczas rejsów na statku badawczym staje oko w oko z pięknem i potęgą morza. 

Żeby móc pracować w tym zawodzie, trzeba skończyć studia o kierunku oceanografia, oceanotechnika albo ichtiologia morska. Chcesz lepiej poznać ten zawód? Kliknij tutaj

Ratownik morski - Mapa Karier

Ratownik morski

Chcesz połączyć pracę na morzu z pomaganiem innym? Jeśli tak, może zainteresuje Cię zawód ratownika morskiego. Do jego obowiązków należy ratowanie osób, które ucierpiały podczas morskiej podróży, np. nagle zachorowały, wypadły za burtę, i udzielanie im pierwszej pomocy. Poszukuje też osób zaginionych na morzu, np. zmytych z pokładu statku przez wysokie fale. 

Żeby móc rozpocząć pracę w tym zawodzie, nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia. Trzeba za to posiadać książeczkę żeglarską, odbyć praktyki na statku i ukończyć specjalistyczne szkolenia. Przeczytaj więcej o pracy ratownika morskiego, klikając tutaj

1 Światowa gospodarka morska


Jeśli chcesz poznać więcej zawodów związanych z żeglugą, zajrzyj tutaj.


Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o branży morskiej? Sprawdź nasz padlet z najciekawszymi informacjami:

Padlet Praca w branży Morskiej - Mapa Karier

Interesuje Cię, co o swojej pracy mówią inspektorka powłok malarskich i prezes dużej firmy działającej w branży morskiej? Obejrzyj wywiad: Praca w branży morskiej.


Inne artykuły w Strefie Młodzieży, które mogą Ci się spodobać:


Masz pytania dotyczące artykułu? A może masz pomysł na temat kolejnego wpisu? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.orgTekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.