Ulepszam istniejące materiały i opracowuję nowe, o specjalnych właściwościach.
Ulepszam istniejące materiały i opracowuję nowe, o specjalnych właściwościach.
To nietuzinkowy zawód wymagający rozległej wiedzy. Polega na ulepszaniu materiałów, a więc wszystkiego tego, z czym ludzie obcują na co dzień. Nikt nie zastanawia się, jak działa wyświetlacz w jego telefonie czy dlaczego puszka coli otwiera się tak łatwo – a to wszystko zasługa inżynierów inżynierii materiałowej. To zaszczyt i duża satysfakcja należeć do tego grona i rozwiązywać małe i duże problemy milionów ludzi.
Jako inżynierka inżynierii materiałowej badam właściwości, strukturę i możliwości zastosowania materiałów. Korzystając z tej wiedzy mogę opracowywać nowe, innowacyjne materiały, takie jak polimery, kompozyty, półprzewodniki czy stopy metali o specjalnych właściwościach. Żeby stać się znawczynią tej tematyki, należy ukończyć studia na kierunku inżynierii materiałowej. Od wyboru specjalizacji zależy między innymi to, jakimi materiałami będę zajmować się w codziennej pracy. Mogę pracować w ośrodku badawczym albo przedsiębiorstwie przemysłowym. Ciekawe możliwości zatrudnienia oferuje mi przemysł kosmiczny.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić sprawnie posługiwać się komputerem i korzystać z programów służących do badania właściwości różnych materiałów. Muszę potrafić obliczać wytrzymałość materiałów. Muszę potrafić posługiwać się specjalistycznym sprzętem badawczym.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w jednostkach naukowo-badawczych, na uczelniach wyższych, w laboratoriach przemysłowych, w firmach z branży kosmicznej, medycznej, motoryzacyjnej, energetycznej, transportowej,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.