Zdjęcie zawodu
W. męska

Pakowaczka ręczna

Pakuję do pudełek towary w zakładzie produkcyjnym.

Pakowaczka ręczna

Pakuję do pudełek towary w zakładzie produkcyjnym.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy towary są sprawnie i szybko pakowane w opakowania zbiorcze: kartony, pudełka, paczki, wypraski, kontenery i szykowane do transportu. Do sklepów, hurtowni i prywatnych odbiorców docierają w nienaruszonym stanie.

Czym się zajmuję?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nawet w mocno zautomatyzowanych fabrykach pakowanie gotowych produktów często wciąż jest w rękach ludzi? Okazuje się, że tam, gdzie potrzebna jest delikatność, żeby np. nie zgnieść szklanych bombek, zindywidualizowane podejście, bo trzeba skompletować w jednym pudle zamówienie złożone z wielu różnych elementów, albo zdolność do szybkiego przestawiania się, bo klient zażyczył sobie, żeby jedną partię produktu zapakować w pudełka po 6, a nie po 8 sztuk, wciąż człowiek wygrywa z maszyną. Człowiek, czyli ja.


Czym się zajmuję? Generalnie - umieszczam produkty w zbiorczych opakowaniach przeznaczonych do transportu. Jeśli jestem zatrudniona w zakładzie produkcyjnym, moim zadaniem jest pakowanie ich do kartonów, wyprasek, paczek. Takie produkty, np. paczki chipsów, jogurty czy ciasteczka, wcześniej zostały już zapakowane przez maszyny do pojedynczych pudełek, słoików, butelek, torebek.
Muszę wiedzieć, jak mam pakować produkty do opakowań zbiorczych: po ile sztuk, jak mają być ułożone: pionowo, czy poziomo, ile ma być warstw w kartonie. Czasem pakuję też produkty do opakowań jednostkowych, np. napełniam cukierkami świąteczne torebki albo układam w pudełkach bombki choinkowe, szklane ozdobne figurki, wazony i inne delikatne przedmioty, które łatwo można uszkodzić. Pracuję stojąc przy taśmie produkcyjnej, po której przesuwają się towary. Zdejmuję je z taśmy i umieszczam w opakowaniach. Kiedy już się tam znajdą, oklejam pudełka, skrzynki czy kontenery taśmą samoprzylepną, przesuwam do maszyny naklejającej datę ważności i układam na paletach, które następnie są przewożone do magazynu.
W przypadku, gdy jestem zatrudniona w magazynie sklepu internetowego lub innej firmy wysyłkowej, zajmuję się kompletowaniem zamówień do wysyłki. Gromadzę wszystkie produkty, sprawdzam ich jakość, a potem pakuję w taki sposób, żeby uchronić je przed uszkodzeniem lub zniszczeniem podczas transportu, np. owijając je folią bąbelkową, przesypując kulkami styropianowymi, wypełniając puste miejsca poduszkami powietrznymi albo granulatem. Po starannym zamknięciu opakowania zbiorczego naklejam na nie naklejki z adresem odbiorcy i przenoszę lub przewożę do magazynu, z którego zostanie wysłane “w świat”.


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić szybko i dokładnie wypełniać produktami opakowania zbiorcze, oklejać je taśmą samoprzylepną, naklejać etykiety, owijać folią pudełka ułożone na paletach, zgrzewać foliowe torebki. Jeśli te czynności mogą wykonać maszyny, takie jak zaklejarki, dyspensery, podajniki, oklejarki, muszę umieć je obsługiwać.


Muszę znać matematykę, żeby móc sprawdzać, czy zapakowałem do opakowania zbiorczego właściwą liczbę pojedynczych opakowań, a opakowań zbiorczych na palecie jest tyle, ile w zamówieniu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • punktualność,
  • systematyczność,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność radzenia sobie z monotonią w pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach produkujących różne produkty, magazynie sklepu internetowego lub firmy wysyłkowej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.