Zdjęcie zawodu
W. męska

Urzędniczka ubezpieczeń społecznych

Przyjmuję interesantów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, którzy chcą się dowiedzieć, co muszą zrobić, jakie dokumenty dostarczyć i przedstawić w urzędzie, żeby uzyskać emeryturę, rentę albo np. zasiłek.

Urzędniczka ubezpieczeń społecznych

Przyjmuję interesantów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, którzy chcą się dowiedzieć, co muszą zrobić, jakie dokumenty dostarczyć i przedstawić w urzędzie, żeby uzyskać emeryturę, rentę albo np. zasiłek.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracując w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dbam o właściwą obsługę interesantów, tłumaczę im wszystkie niejasne dla nich przepisy i procedury związane z otrzymaniem emerytury, renty, zasiłku. Dzięki mojej pracy interesanci otrzymują świadczenia na czas i w poprawnej wysokości.

Czym się zajmuję?

Przyjmuję interesantów w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy chcą się dowiedzieć, co muszą zrobić, jakie dokumenty dostarczyć i przedstawić w urzędzie, żeby uzyskać emeryturę, rentę albo np. zasiłek. Wyjaśniam im też, jakie są procedury przyznawania tych świadczeń, jak długo trwa postępowanie administracyjne. Przyjmuję od nich wnioski o tego rodzaju świadczenia, sprawdzam, czy są właściwie wypełnione i czy dołączono do nich komplet wymaganych dokumentów, np. świadectwa pracy, orzeczenia lekarskie o chorobie uniemożliwiającej podjęcie pracy. 


Na podstawie wszystkich tych pism ustalam, czy mój klient ma prawo do emerytury, renty lub zasiłku, określam wysokość wypłacanych świadczeń oraz kwoty należnych wyrównań, odsetek. Muszę przestrzegać ustalonych terminów rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji. Jeśli interesant nie potrafi udokumentować, ile dokładnie lat przepracował, ponieważ np. zgubił świadectwa pracy, jego firmę zlikwidowano i zniszczono dokumentację, moim zadaniem jest próbować uzyskać takie informacje i sprawdzić, czy zgadzają się z danymi znajdującymi się w istniejących dokumentach.
Na tej podstawie określam, gdzie i jak długo pracowała dana osoba. Oprócz tego zajmuję się prowadzeniem dokumentacji świadczeniobiorców niezbędnej do terminowego wypłacania im należnych świadczeń oraz do ich waloryzacji, czyli naliczania podwyżek, i wyrównań. Dbam o to, żeby nasze bazy danych zawierały aktualne informacje o świadczeniobiorcach: adres, telefon kontaktowy, numer konta bankowego. Poza tym, jako przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczestniczę w pracach komisji, które zajmują się przyznawaniem rent inwalidzkich.


Co powinnam umieć?

Muszę bardzo dobrze znać treść Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, rozporządzeń do tych ustaw oraz innych aktów prawnych określających zasady przyznawania świadczeń społecznych i regulujących pracę ZUSu. 


Muszę także potrafić sprawnie korzystać z komputera, żeby przygotowywać niezbędne dokumenty w wersji elektronicznej, wyszukiwać potrzebne informacje w bazach danych ZUS-u, szukać w sieci treści nowych aktów prawnych dotyczących ubezpieczeń społecznych. 
Muszę wiedzieć, jak należy poprawnie wyliczać wysokość należnych rent, emerytur i zasiłków, ich podwyżek i wyrównań oraz potrafić obliczać składkowe i nieskładkowe okresy pracy zgłaszających się do mnie osób. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • odpowiedzialność,
  • opanowanie,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w jednym z oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.