Zdjęcie zawodu
W. męska

Szlifierka kamienia

Obrabiam przedmioty wykonane z kamienia: parapety, blaty stołów, stopnie, płyty nagrobne.

Szlifierka kamienia

Obrabiam przedmioty wykonane z kamienia: parapety, blaty stołów, stopnie, płyty nagrobne.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają piękne płyty z marmuru, granitu, piaskowca, lastryka, mozaiki,… o niepowtarzalnym połysku, fakturze i kolorach. Wykonane z nich stopnie, parapety, blaty są niezwykle trwałe, zdobią zarówno współczesne jak i zabytkowe wnętrza i długo cieszą oczy ludzi.

Czym się zajmuję?

Pracuję w zakładzie kamieniarskim. Produkuje się tu różnego rodzaju przedmioty z kamienia: parapety, blaty stołów, stopnie, płyty nagrobne. Zanim zabiorę się do szlifowania, mierzę zamówione płyty kamienia, np. marmuru, piaskowca, granitu, mozaiki, lastryko albo różnego rodzaju kamieni sztucznych i oceniam ich jakość. Dzięki temu wiem, jakich materiałów ściernych, tarcz i kształtowników będę potrzebować do oszlifowania i wypolerowania konkretnej płyty, aby osiągnąć jak najlepszy i estetyczny efekt. Każdy rodzaj kamienia ma inne właściwości: twardość, łupliwość, kruchość, i strukturę, dlatego wymaga innej obróbki, żeby można było w pełni wydobyć jego piękno. 


Wybrany blok lub płytę ustawiam na stole szlifierskim i zabezpieczam narożniki, bo mogłyby zostać niechcący obłupane. Następnym etapem jest samo szlifowanie. W przypadku płyt wykonanych z lastryka, czyli mieszaniny grysu, cementu, wody i barwnika, i mozaiki dochodzi jeszcze gładzenie, a jeśli pracuję nad płytą z kamienia naturalnego - mulenie i polerowanie. W pracy posługuję się narzędziami, ale też różnego rodzaju proszkami i płynami polerskimi. Dzięki nim mogę osiągnąć bardziej lub mniej błyszczącą powierzchnię. Elementy o bardzo skomplikowanych kształtach szlifuję używając szlifierki ręcznej. 
Podczas pracy cały czas sprawdzam, czy proces szlifowania i polerowania przebiega prawidłowo i czy uzyskuję pożądaną gładkość, fakturę, połysk, kolor i kształt płyty. Potrzebna jest do tego kontrola temperatury obrabianej płyty, bo od niej także zależy osiągnięty stopień połysku i barwa. W trakcie pracy reguluję też dopływ wody w zależności od szybkości obrotu tarcz maszyny, zastosowanych materiałów ściernych oraz nasiąkliwości i twardości materiału, który obrabiam. Po skończonej pracy sprawdzam, czy oszlifowane i wypolerowane przeze mnie płyty wyglądają tak, jak powinny i wykonuję ewentualne poprawki. Dbam też o używane maszyny: czyszczę je, konserwuję i naprawiam drobne usterki. 


Co powinnam umieć? 

Znajomość matematyki przydaje mi się np. do obliczania wymiarów surowej płyty lub bloku kamiennego, z którego mam wykonać jakiś bardziej skomplikowany element, określania czasu niezbędnego do wykonania wszystkich etapów obróbki, wyliczania zapotrzebowania na sprzęt i materiały niezbędne w pracy.


Znajomość chemii przydaje mi się podczas wyboru proszków i płynów polerskich najlepszych do polerowania płyty wykonanej z konkretnego materiału.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność skupienia się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach kamieniarskich, przedsiębiorstwach budowlanych, firmach remontowo-budowlanych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.