Zdjęcie zawodu
W. męska

Sztukatorka

Tworzę i naprawiam sztukaterie, czyli trójwymiarowe, ozdobne wykończenia sufitów i ścian.

Sztukatorka

Tworzę i naprawiam sztukaterie, czyli trójwymiarowe, ozdobne wykończenia sufitów i ścian.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają piękne sztukaterie, które zdobią elewacje i wnętrza budynków. Cieszę się też, jeśli mogę pracować przy renowacji zniszczonych, zabytkowych tynków i dekoracji sztukatorskich, dzięki którym stare pałace czy kościoły odzyskują dawny blask.

Czym się zajmuję?

Jako sztukatorka zajmuję się tworzeniem i odtwarzaniem trójwymiarowych elementów dekoracyjnych, zdobiących wnętrza oraz elewacje budynków oraz ich zabezpieczaniem przed niekorzystnym wpływem wilgoci, wysokiej i niskiej temperatury i innych czynników, które mogą skracać czas ich życia i przyspieszać rozpad. 


Mogę projektować własne elementy dekoracyjne, tworząc od podstaw ich formy i modele. Częściej jednak odtwarzam i naprawiam zniszczone zabytkowe detale sztukatorskie. Pracę zaczynam od przygotowania niezbędnej dokumentacji, na przykład zdjęciowej albo rysunkowej. Jeśli mam przywrócić blask zniszczonym sztukateriom, to właśnie dzięki zdjęciom, rysunkom i sztychom umiem ocenić stan ich zachowania i dowiedzieć się, co muszę odtworzyć. 
Gromadzę niezbędne materiały i narzędzia oraz wykonuję konieczne projekty, formy i modele. Posługuję się rozmaitego kształtu formami z drewna, gipsu, żelatyny i innych materiałów. W nich wykonuję odlewy, najczęściej gipsowe oraz zrobione z zaprawy cementowej, czyli mieszanki piasku, cementu i wody. Gotowe, wyjęte z formy elementy zdobnicze: ornamenty, gzymsy, putta - postaci aniołków, fasety, pilastry, listwy przysufitowe i przypodłogowe, rozety i temu podobne detale mocuję na ścianach i elewacjach we wcześniej oznaczonych miejscach. Dekoracyjne elementy muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także idealnie pasować do wnętrza lub elewacji. 


Co powinnam umieć?

Muszę umieć precyzyjnie mierzyć ściany, okna, drzwi i inne elementy, które będą nimi ozdabiane oraz odpowiednio dopasowywać wymiary gotowych elementów zdobniczych. Przydają mi się do tych prac cyrkle, kątowniki, poziomice, w tym laserowe, taśma miernicza, łata drewniana, przymiary. Muszę więc umieć się nimi posługiwać. Poza trójwymiarowymi elementami wykończeniowymi wykonuję też tynki szlachetne: stiuki, wykorzystywane do wykonywania dekoracyjnych płaskorzeźb ściennych, i sztablatury. 


Piękno stiukowych ornamentów zależy nie tylko od ich fantazyjnych kształtów, ale też od koloru, dlatego muszę znać się na farbach i złoceniach, żeby umieć nimi pokrywać szlachetne tynki w sposób zapewniający pożądany efekt końcowy. 
Podczas pracy wykorzystuję różne materiały: kleje, siatki druciane, gips modelowy lub alabastrowy, piasek, wodę, mączki marmurowe, cement, proszki polerujące, glinę, wosk, oliwę, suche farby,… Aby z nich stworzyć piękne sztukaterie potrzebuję odpowiednich narzędzi: noży sztukatorskich, strugów do odlewów, przecinaków, motków, pędzli, mieszarki do zapraw, szpachelek, skrobaczek, wygładzików i in. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • wytrwałość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • zdolności artystyczne,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność pełnej koncentracji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych, pracowniach rzemieślniczych, firmach zajmujących się restauracją zabytkowych budynków. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.