Wytwarzam różne rodzaje tarcicy w tartaku.
Lubię moją pracę, bo dzięki mnie powstają solidne, precyzyjnie wykonane i piękne deski, kłody i inne wyroby tartaczne. Są one później wykorzystywane do budowy domów, mebli, altanek, wiat, drzwi.
Pracuję w tartaku, gdzie obrabiam ścięte kłody drzew i robię z nich deski. Kiedy do tartaku przyjeżdża transport pni, zajmuję się jego sortowaniem według gatunków drzew, jakości drewna oraz wymiarów kłód. Potem zajmuję się wstępną obróbką drewna: okorowuję je, czyli usuwam korę, i tnę pnie na krótsze kawałki. Kolejnym etapem jest przetarcie, czyli pocięcie każdej kłody na deski, to przetarcie jednokrotne, albo wycięcie z niej jednej lub kilku belek o konkretnych wymiarach, podanych przez klienta zamawiającego tarcicę – tak nazywa się produkty wytwarzane w tartaku.
Co powinnam umieć?
W pracy posługuję się rozmaitym sprzętem, takim jak traki taśmowe i ramowe, łuparki, wielopiły, obrzynarki, podajniki kłód, pilarki taśmowe, piło łuparki, wózki podawcze, piły formatowe, korowarki, ostrzarki pił taśmowych, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na ich obsłudze, czyszczeniu i konserwacji oraz potrafić usunąć drobne usterki.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w tartaku.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.