Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Tartacznik

Wytwarzam różne rodzaje tarcicy w tartaku.

Tartacznik

Wytwarzam różne rodzaje tarcicy w tartaku.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki mnie powstają solidne, precyzyjnie wykonane i piękne deski, kłody i inne wyroby tartaczne. Są one później wykorzystywane do budowy domów, mebli, altanek, wiat, drzwi.

Czym się zajmuję?

Pracuję w tartaku, gdzie obrabiam ścięte kłody drzew i robię z nich deski. Kiedy do tartaku przyjeżdża transport pni, zajmuję się jego sortowaniem według gatunków drzew, jakości drewna oraz wymiarów kłód. Potem zajmuję się wstępną obróbką drewna: okorowuję je, czyli usuwam korę, i tnę pnie na krótsze kawałki. Kolejnym etapem jest przetarcie, czyli pocięcie każdej kłody na deski, to przetarcie jednokrotne, albo wycięcie z niej jednej lub kilku belek o konkretnych wymiarach, podanych przez klienta zamawiającego tarcicę – tak nazywa się produkty wytwarzane w tartaku.


Po właściwym pocięciu deski, kłody, bale, listwy, łaty, bele, krawędziaki i inne produkty wytwarzane w tartaku muszą zostać przetransportowane do składu tarcicy. Tam układa się je w luźne stosy, zwane sztaplami, lub zanurza w środkach chemicznych zabezpieczających je przed atakiem grzybów. Następnie muszą wyschnąć, bo tarcica nadaje się do sprzedaży dopiero po przeschnięciu. Może ono odbywać się w sposób naturalny, czyli na świeżym powietrzu, lub w suszarniach, gdzie ten proces trwa dużo krócej.


Co powinienem umieć? 

W pracy posługuję się rozmaitym sprzętem, takim jak traki taśmowe i ramowe, łuparki, wielopiły, obrzynarki, podajniki kłód, pilarki taśmowe, piło łuparki, wózki podawcze, piły formatowe, korowarki, ostrzarki pił taśmowych, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na ich obsłudze, czyszczeniu i konserwacji oraz potrafić usunąć drobne usterki.


Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, muszę znać się na i właściwościach rozmaitych gatunków drewna oraz potrafić je rozpoznawać na podstawie wyglądu kory, zapachu, wilgotności, układu słojów, koloru.
Przydaje mi się też znajomość matematyki. Obliczam przecież, jaka jest miąższość przywiezionego drewna, czyli objętość pni podawana w metrach sześciennych, czyli kubikach, i ile tarcicy da się z niego wyprodukować. Muszę wiedzieć, jakie są wymiary poszczególnych rodzajów tarcicy: desek, bali, listew, łat, krawędziaków i belek, żeby móc odpowiednio przyrzynać drewno.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • zdyscyplinowanie,
  • rzetelność,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w tartaku.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.