Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Ceramik wyrobów ozdobnych

Wytwarzam naczynia i ozdoby z porcelany, fajansu lub kamionki.

Ceramik wyrobów ozdobnych

Wytwarzam naczynia i ozdoby z porcelany, fajansu lub kamionki.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Ceramiczne przedmioty, które tworzę, służą ludziom na co dzień i od święta. Nie tylko cieszą oko, ale przydają się też np. do mycia, robienia przetworów, gotowania i serwowania potraw.

Czym się zajmuję?

Najogólniej rzecz biorąc - wykonuję przedmioty z glinek. Tyle, że te glinki mogą być bardzo różne. W zależności od rodzaju i proporcji tworzących je minerałów mamy do czynienia z kamionką, fajansem, terakotą, porcelitem, majoliką i rozmaitymi rodzajami porcelany. Każdy z tych surowców ma inne zastosowania. Porcelit jest np. wykorzystywany do produkcji ceramiki sanitarnej, czyli umywalek, bidetów i sedesów.


Z kamionki robi się odporne na temperaturę i czynniki chemiczne naczynia, np. do kiszenia kapusty albo ogórków, ale także kubki, miski, popielniczki, podkładki pod gorące naczynia. Najszlachetniejsza glinka - porcelana - to surowiec na ozdobne naczynia: filiżanki, talerze, dzbanki, figurki i biżuterię. Te przedmioty ozdabiają mieszkania, biura i sklepy moich klientów, ale mają też funkcję typowo użytkową: można się w nich myć, jeść na nich i pić, przechowywać drobiazgi, układać kompozycje z pięknych kwiatów, przygotowywać smaczne przetwory.
Po stworzeniu projektu konkretnego przedmiotu muszę przygotować surowce potrzebne do jego wykonania: glinkę kaolinową, kwarc, skaleń, nieoczyszczony kaolin, glinę i piasek kwarcowy lub szamot. Następnie formuję wyroby zgodnie z projektem, ręcznie, np. łącząc ze sobą kawałki masy formierskiej, lub maszynowo, posługując się gotowymi formami gipsowymi, które też muszę najpierw własnoręcznie zrobić. Uformowane wyroby suszę i wypalam w specjalnych piecach, często kilkakrotnie. 
Jeśli wykonuję np. wyroby z fajansu, to żeby poprawić jego odporność stosuję szkliwienie, czyli pokrywam przedmioty cienką warstwą masy szklanej, przezroczystej lub kolorowej. Taki przedmiot trzeba ponownie wypalić, co wydłuża proces produkcji zwłaszcza, jeśli nasze dzieło ma mieć różne kolory, wzory albo złocenia.


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na składzie chemicznym rozmaitych rodzajów szkliwa, wiedzieć, jakie domieszki i w jakich proporcjach mam dodać, żeby uzyskać określoną barwę: białe zawiera cynę, niebieskie – kobalt, fioletowe – mangan. 


Ważne też, by umieć utrzymywać piec do wypalania w temperaturze odpowiedniej do materiału, z którego robię daną partię wypalanych przedmiotów, np. porcelit wypala się w 1325°C, fajans – poniżej 1000°C, kamionkę – od 1230 do 1300°C, porcelanę - nawet poniżej 1000°C.


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach ceramicznych albo otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.