Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Modysta

Projektuję i wytwarzam kapelusze i inne nakrycia głowy.

Modysta

Projektuję i wytwarzam kapelusze i inne nakrycia głowy.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Kapelusze, czapki, toczki, wianki ślubne i komunijne, które wytwarzam, są ozdobą moich klientów i klientek podczas ważnych uroczystości i na co dzień. Podkreślają ich indywidualny styl i dodają szyku eleganckim kreacjom, a przy tym chronią głowę przed słońcem i zimnem.

Czym się zajmuję?

Wykonuję kapelusze, czapki, toczki, wianki ślubne i komunijne. Projekty nakryć głowy tworzę sam lub według pomysłów moich klientów. Większość nakryć głowy wykonuję w standardowych rozmiarach, tylko nieliczne są robione specjalnie dla konkretnej osoby, np. aktorki albo na ślub, a wtedy pracę zaczynam od dokładnego zmierzenia obwodu głowy klientki. Po dopracowaniu projektu dobieram materiały potrzebne do stworzenia kapelusza: najczęściej jest to filc, ale używam też słomy, tkanin różnego typu, skór, futer i tworzyw sztucznych. Potem wykrawam elementy niezbędne na wierzch i podszewkę, a także dekoracyjne tasiemki, potniki, czyli paski materiału przyszyte wewnątrz kapelusza, zabezpieczające główkę przez zabrudzeniem np. przez pot, i inne dodatki.


Jeśli nakrycie głowy ma być wykonane z filcu, zaparzam go, mocząc w gorącej wodzie, wygładzam i naciągam na specjalną formę do kapeluszy, wykonaną z drewna lub metalu. Modeluję rondo, które niekiedy doszywam do główki kapelusza, a następnie suszę mokry wyrób, wyrównuję brzegi i przycinam je, jeśli po wysuszeniu rondo okaże się zbyt duże albo nieforemne. Jeśli szyję kapelusz np. z lnu albo bawełny, bywa że muszę przygotować wcześniej wykrój. Kapelusze słomkowe powstają z namoczonej wcześniej słomianej plecionki. Trzeba ją zawijać wokół formy, a kolejne słomiane paski łączyć ze sobą igłą z żyłką. Potem przychodzi czas na wykończenie: doszywam podszewkę, ozdobne futerko, wstążki, lamówki, woalki, sztuczne kwiaty, pióra.
Tworzę też stroiki ślubne i komunijne z drucików, tiulu, sztucznych kwiatów. Nie tylko robię nowe kapelusze, ale także odnawiam lub przerabiam stare, które się zniszczyły, straciły fason. W zależności od tego, w jakim stanie jest kapelusz i jakie życzenia ma klient, czyszczę nakrycie głowy, wymieniam potniki, zszywam rozprute podszewki, dodaję nowe ozdoby, poprawiam kształt główki i ronda.


Co powinienem umieć? 

Podczas pracy używam maszyn do szycia, żelazek, aparatów do nawilżania i suszenia, muszę więc dobrze znać się na ich obsłudze, potrafić je czyścić i konserwować oraz usuwać drobne usterki.


Muszę też znać się na właściwościach fizycznych: wytrzymałość, odporność na odkształcenia, podatność na formowanie na mokro, grubość, materiałów używanych do wytwarzania różnych rodzajów nakryć głowy oraz na rodzajach klejów, których używam do tworzenia moich kapeluszy, żeby wiedzieć, z jakimi materiałami mogę bezpiecznie ich używać.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • pomysłowość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w pracowni modniarskiej, albo otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.