Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Kaletnik

Projektuję, tworzę i naprawiam torebki, paski i inne wyroby kaletnicze z naturalnych i ekologicznych skór.

Kaletnik

Projektuję, tworzę i naprawiam torebki, paski i inne wyroby kaletnicze z naturalnych i ekologicznych skór.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Codziennie mam okazję wykorzystywać swój talent do tworzenia niepowtarzalnych, pięknych wyrobów. Każdy kolejny zrealizowany projekt rozwija moje umiejętności i kreatywność oraz zyskuje mi uznanie klientów.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się tworzeniem przedmiotów nazywanych ogólnie "wyrobami kaletniczymi", czyli torebek, pasków, plecaków, portfeli, futerałów na klucze, smartfony czy tablety. Naprawiam także te zniszczone lub uszkodzone, które po pobycie w mojej pracowni wyglądają jak nowe. Klienci często przynoszą do mnie ulubione torebki, paski i portfele prosząc o ich renowację. Cieszę się, że dzięki mojej pracy mogą jeszcze długo ich używać. Projektuję i wykonuję wyroby użyteczne ale i piękne, starannie wykończone, takie, które trafiają w gust klientów, a zarazem nadążają za zmieniającymi się trendami w modzie. 


Żeby zrobić ciekawy przedmiot, najpierw muszę go zaprojektować. Następnym etapem jest stworzenie szablonu poszczególnych części produktu, najczęściej z twardej tektury albo blachy. Potem odrysowuję szablony na materiale, który wybrałem: skórze albo tworzywie. Odrysowany szablon trzeba następnie wyciąć. Robię to albo ręcznie, przy pomocy noża rymarskiego, albo używając specjalistycznych maszyn, takich jak gilotyna, wycinarka, krajarka. Czasem muszę zmniejszyć grubość niektórych części, żeby łatwiej było je modelować albo łączyć z innymi. Ten etap pracy również mogę wykonać ręcznie lub maszynowo. Kiedy już przygotuję wszystkie części wyrobu, zabieram się za ich łączenie. Grubsze materiały zszywam przy pomocy specjalnych elektrycznych maszyn do szycia, cieńsze mogę szyć ręcznie. Przy wykańczaniu moich wyrobów bardzo przydają mi się zdolności artystyczne. Muszę tak dobrać okucia, zamknięcia, rączki, suwaki i inne elementy ozdobne, żeby gotowy produkt wyglądał pięknie. To właśnie możliwość wykazania się talentem i kreatywnością sprawia mi największą satysfakcję. 


Co powinienem umieć? 

Muszę sprawnie posługiwać się komputerem aby śledzić na bieżąco nowinki modowe, szukać wzorów i inspiracji w sieci oraz posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi służącymi do projektowania. 


Korzystam z wielu różnych urządzeń i narzędzi, muszę więc dobrze znać się na ich obsłudze i w razie jakiejś drobnej awarii umieć je naprawić. Istotna jest też znajomość rysunku technicznego. 
Żeby jak najmniej surowców się marnowało muszę znać matematykę, bo dzięki niej mogę optymalnie wykorzystać posiadane materiały rozrysowując szablony na posiadanych kawałkach surowca, zależnie od jego właściwości: niektóre wymagają np. zostawienia większych marginesów na szwy albo podwójnego składania. 
Powinienem też znać się na typach materiałów, z których szyję moje produkty, umieć je rozróżniać, wiedzieć w jakich kolorach występują i jakie mają właściwości - grubość, wytrzymałość. Do tego przydaje się znajomość fizyki i chemii. 
Często używam też klejów, dlatego muszę znać się na ich rodzajach, składzie i materiałach, z którymi można stosować jakiś konkretny z nich. Źle dobrany klej może zniszczyć czy odbarwić materiał, albo nie będzie trzymał i produkt się rozpadnie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyczucie estetyki,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w firmach produkujących galanterię skórzaną, w pracowniach kaletniczych, albo założyć własną działalność.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.