Zdjęcie zawodu
W. męska

Inżynierka ogrodnictwa

Organizuję i nadzoruję hodowlę roślin ozdobnych, warzyw, krzewów i drzew owocowych. Projektuję też ogrody i park oraz opracowuję nowe metody upraw.

Inżynierka ogrodnictwa

Organizuję i nadzoruję hodowlę roślin ozdobnych, warzyw, krzewów i drzew owocowych. Projektuję też ogrody i park oraz opracowuję nowe metody upraw.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy właściciele gospodarstw ogrodniczych mogą poprawiać sposoby hodowli roślin, uzyskiwać lepsze plony i smaczniejsze owoce oraz warzywa. Moi sąsiedzi też korzystają z mojej wiedzy i doświadczenia, ponieważ często pytają mnie, jak powinni hodować rośliny w ich przydomowych ogródkach. Kiedy robię zakupy na bazarze albo w sklepie spożywczym, z łatwością potrafię rozpoznać, które owoce i warzywa są najświeższe, najbardziej dojrzałe i będą najlepiej smakować.

Czym się zajmuję?

Jako inżynierka ogrodnictwa organizuję i nadzoruję uprawę roślin: drzew, kwiatów, krzewów, pnączy owocowych i ozdobnych w przedsiębiorstwach ogrodniczych, takich, jak szkółki drzew i krzewów, zakłady hodowli roślin. Oprócz tego zajmuję się projektowaniem oraz nadzoruję tworzenie i pielęgnację terenów zielonych, np. ogrodów przy domach jednorodzinnych, zieleńców na osiedlach, skwerów czy parków. Opracowuję też nowe metody upraw, pozwalające uzyskiwać wyższe plony, a następnie tworzę instrukcje pokazujące producentom roślin ogrodniczych, jak należy w praktyce wykorzystywać je w produkcji. 


Nawożenie, podlewanie, odpowiednia gleba oraz właściwa ilość światła nie wystarczą, żeby móc cieszyć się z pięknych, dorodnych drzew i krzewów. Trzeba im też zapewnić ochronę przed chwastami, szkodnikami takimi, jak nornice, mszyce, chrząszcze i gąsienice, pleśniami i wirusami. Tworzenie instrukcji, opisujących jak walczyć ze szkodnikami i chwastami oraz jak zapobiegać chorobom roślin i leczyć je, to także część mojej pracy. W gospodarstwie, w którym pracuję, dbam też o to, by właściwie stosowano te wytyczne i sprawdzam, jak przebiega wykonywanie zabiegów zabezpieczających rośliny. 
Oprócz tego opracowuję normy i wymogi jakościowe dla poszczególnych gatunków kwiatów, warzyw, owoców. Określają one, jak powinien wyglądać konkretny owoc, warzywo czy kwiat: jaki ma być jego kolor, waga, kształt, zapach, smak, stopień dojrzałości, żeby mógł zostać dopuszczony do sprzedaży. 


Co powinnam umieć? 

Aby dobrze wykonywać moją pracę muszę świetnie znać chemię i biologię. Dzięki wiadomościom z tych dziedzin znam skład podstawowych nawozów stosowanych w ogrodnictwie oraz wiem, jakie składniki są potrzebne różnym gatunkom roślin do prawidłowego wzrostu w różnych okresach roku. Mogę wtedy dobierać nawozy najlepiej wspierające uprawę konkretnych warzyw, owoców, drzew, krzewów i kwiatów. 


Muszę wiedzieć kiedy i jakie środki ochrony roślin zastosować przeciwko konkretnym chorobom albo szkodnikom tak, by jak najmniej zaszkodzić środowisku i pożytecznym organizmom oraz żeby można je było bezpiecznie zjeść po zebraniu. Muszę też znać się na roślinach uprawnych, ich budowie, chorobach i szkodnikach, które im zagrażają oraz na sposobach ochrony roślin oraz wiedzieć, jak krzyżować ze sobą rośliny, żeby uzyskiwać nowe odmiany o potrzebnych właściwościach, np. dające wyższe plony albo odporne na konkretne choroby. 
Muszę potrafić określić, jakie gleby najlepiej nadają się do uprawy konkretnych roślin i gdzie takich gleb szukać. Potrzebna mi też wiedza z zakresu ekologii i ochrony środowiska, żeby wiedzieć, jakie nawozy i środki ochrony roślin można bezpiecznie stosować w gospodarstwach ogrodniczych uznawanych za ekologiczne i jak powinno być prowadzone takie gospodarstwo, żeby zasługiwało na taki certyfikat. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odpowiedzialność,
  • sumienność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach ogrodniczych, w firmach zajmujących się projektowaniem i utrzymywaniem terenów zielonych. Pracując w instytucjach państwowych, samorządowych lub innych organizacjach mogę też doradzać w kwestiach związanych z prowadzeniem produkcji ogrodniczej i rozwojem ogrodnictwa. Podejmując współpracę z wydawnictwami mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pisząc poradniki, podręczniki, albo artykuły do czasopism branżowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.