Zdjęcie zawodu
W. męska

Vansellerka

Sprzedaję towary z samochodu.

Vansellerka

Sprzedaję towary z samochodu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Swoim samochodem dojeżdżam bezpośrednio do klientów, którzy w swojej miejscowości nie mają stałego sklepu albo jest on kiepsko zaopatrzony. Dzięki mnie mogą na miejscu kupić świeże pieczywo, dobrej jakości środki czystości, smaczne mrożonki, albo zamówić towary, których potrzebują, a ja ich akurat nie mam w samochodzie.

Czym się zajmuję?

Obsługuję określony teren, po którym jeżdżę samochodem dostawczym. Przeważnie mam stały grafik, więc wiadomo, że w miejscowości X będę np. w poniedziałek przed południem, a we wsi Z – w czwartek przed wieczorem. Sprzedaję klientom rozmaite towary: mrożonki, pieczywo, środki czystości. Podaję, pakuję i wydaję towar, przyjmuję zapłatę i wydaję resztę, w przypadku płatności bezgotówkowych obsługuję terminal do kart płatniczych oraz wystawiam paragony i faktury.


Dbam o dobre relacje z mieszkańcami miejscowości, które odwiedzam, bo zadowoleni klienci następnym razem też zdecydują się na zakupy. Dlatego np. oferuję im ciekawe promocje, rabaty, regularne dostawy zamówionych towarów. Stale poszukuję też nowych nabywców. Wobec klientów staram się być uprzejmą, cierpliwą i dobrze wypełniać swoje obowiązki. Przed wyruszeniem w trasę zawsze sprawdzam, czy mam cały potrzebny asortyment, czy towar jest właściwie zapakowany, a ilość nie przekracza pojemności mojego samochodu.
Dbam też o odpowiednią ekspozycję moich produktów, czyli o to, żeby towar był poukładany tak, żeby w każdej chwili łatwo było po niego sięgnąć, a jednocześnie, żeby przyciągał wzrok kupujących. Klienci często zadają mi pytania dotyczące produktów które sprzedaję, np. o datę przydatności do spożycia, skład, sposób produkcji, pochodzenie, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na tych towarach. To ważne też w przypadku, kiedy mam na składzie całkiem nowe produkty i muszę przekonać klientów, że warto je kupić.
Po powrocie do siedziby firmy muszę zrobić remanent, czyli sprawdzić, czy ilość sprzedanego towaru zgadza się z ilością pieniędzy w kasie. Potem sprawdzam, jak się mają niesprzedane produkty i czy wymagają jakiegoś specjalnego zmagazynowania przed kolejnym dniem pracy, np. czy muszą być przeniesione do chłodni. Sprawdzam też liczbę przejechanych kilometrów i zużytego paliwa, muszę więc bardzo dobrze znać matematykę.


Co powinnam umieć? 

Żeby móc pracować w tym zawodzie i prowadzić małe samochody dostawcze o dopuszczalnej masie nie przekraczającej 3,5 t, muszę mieć prawo kategorii B, na większe ciężarówki wymagane jest prawo jazdy kat. C.


Podczas podróży mogą przydarzyć się awarie samochodu, dlatego przydają mi się zdolności techniczne, żeby wymienić przebitą oponę, naciągnąć źle napięty pasek klinowy.
Muszę bardzo dobrze znać mapę drogową terenu, po którym jeżdżę. Dzięki tej wiedzy wiem, którędy mogę skrócić sobie drogę, ominąć denerwujące korki, roboty drogowe.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • uprzejmość,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • punktualność,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w małych firmach produkcyjnych lub handlowych, które prowadzą dystrybucję bezpośrednią swoich towarów. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.