Zdjęcie zawodu
W. męska

Dostawczyni potraw

Dostarczam klientom zamówione potrawy.

Dostawczyni potraw

Dostarczam klientom zamówione potrawy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Chyba każdy lubi czasem zamówić coś smacznego z dostawą do domu. Dzięki mnie zamówione potrawy docierają do głodnych klientów szybko i sprawnie.

Czym się zajmuję?

Dostarczam jedzenie z restauracji, barów czy pizzerii do domu klienta. Zazwyczaj obsługuję określony teren, np. kilka dzielnic w dużym mieście. Firma, w której jestem zatrudniona zbiera zamówienia od mieszkających tam klientów i przekazuje je do konkretnych placówek gastronomicznych.


Moim zadaniem jest odebrać gotowe dania i zawieźć je pod wskazany adres. Muszę mieć prawo jazdy kategorii B oraz znać przepisy ruchu drogowego, żeby móc rozwozić potrawy samochodem osobowym, pracodawcy czasami wymagają też ode mnie posiadania własnego auta. Zdarza się, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie często są korki, że zamiast samochodu poruszam się rowerem lub skuterem – to zależy od wielkości terenu, który obsługuję, i czasu, jaki może upłynąć od złożenia zamówienia do dostarczenia go do klienta. Czasem dostarczam zamówienia w nietypowe miejsca, np. do wędkarzy łowiących ryby na brzegu rzeki, na imprezę do parku, na dworzec kolejowy lub autobusowy.
W mniejszych miejscowościach bywa, że pracuję w konkretnym lokalu gastronomicznym: restauracji, pizzerii, który ma w swojej ofercie dostarczanie potraw do klientów. Jeśli firma jest niewielka, do moich obowiązków poza dowozem gotowych dań może też należeć przyjmowanie zamówień od klientów: telefonicznie, mailowo, i przekazywanie ich kucharzom. Niektórzy pracodawcy wymagają ode mnie noszenia w pracy stroju firmowego, np. kurtki, koszulki albo czapki z nazwą ich lokalu.
Sprawdzam, czy zamówienia wydane przez kuchnię są odpowiednio zapakowane, żeby dotarły do klientów ciepłe i w nienaruszonym stanie, np. nieszczelne zamknięcie pojemników z płynnymi potrawami mogłoby spowodować ich wylanie się podczas transportu. Muszę dbać o czystość w pojeździe, którym przewożę potrawy, a pomiędzy kolejnymi dostawami mogę też pomagać w pracach porządkowych na terenie lokalu gastronomicznego, w którym pracuję.


Co powinnam umieć? 

Muszę dbać o to, żeby wszystkie zamówione potrawy dotarły do klientów na czas, dlatego muszę bardzo dobrze znać mapę drogową miejscowości, w której pracuję, żebym nie musiała długo zastanawiać się, jaką trasą mam jechać, przydaje mi się też znajomość skrótów, którymi można ominąć te ulice, na których najczęściej tworzą się korki.


Klienci płacą mi za zamówienia gotówką lub kartą płatniczą, muszę więc potrafić obsługiwać terminal do transakcji bezgotówkowych, a także szybko i bezbłędnie liczyć, żeby wydawać klientom resztę bez pomyłek, rozliczać się z pracodawcą z otrzymanych pieniędzy, zużytego paliwa, przejechanych kilometrów, ilości dostarczonych potraw.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • sumienność,
  • dokładność,
  • punktualność,
  • uprzejmość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w restauracjach, barach, pizzeriach i innych lokalach gastronomicznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.