Zdjęcie zawodu
W. męska

Wizażystka

Kreuję trwały, całościowy wygląd klienta.

Wizażystka

Kreuję trwały, całościowy wygląd klienta.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dobrze dobrany strój, fryzura, dodatki i makijaż podnoszą samoocenę moich klientów i pomagają im odnieść sukces w pracy, zwłaszcza w zawodach związanych z kontaktem z innymi. Dzięki mojej pracy każdy może wyglądać dobrze, podkreślając atuty swojej sylwetki i świetnie się prezentuje nie tylko na na różnego rodzaju uroczystościach, spotkaniach biznesowych, ale także na co dzień.

Czym się zajmuję?

Moim zadaniem jest sprawić, by dzięki odpowiedniej, fryzurze, ubraniu i makijażowi moi klienci wyglądali jak najkorzystniej. Doradzam wybór koloru włosów i fryzury najlepiej pasującej do kształtu twarzy. Podpowiadam też, jakie fasony ubrań są najkorzystniejsze dla ich typu sylwetki, a jakich powinni unikać, jakie kolory i długość ubioru zamaskują niedoskonałości w budowie ciała, a podkreślą ich atuty. 


Strój, makijaż, dodatki, fryzura - wszystko to buduje wizerunek moich klientów. Musi też odpowiadać charakterowi ich pracy, np. pracownik banku nie może chodzić w szortach, choćby bardzo mu pasowały, osobowości, trybowi życia. Moim klientkom proponuję i wykonuję również makijaż, dopasowany do konkretnej okazji, np. ślubu, sesji zdjęciowej, uroczystej kolacji, wystąpienia w telewizji, spotkania biznesowego, oraz do typu urody, koloru oczu, usposobienia. 
Swoją pracę zaczynam od przeprowadzenia analizy kolorystycznej i określenia typu urody klienta, są cztery podstawowe: wiosna, lato, jesień i zima oraz typu sylwetki. Określam też, jaką ma cerę i czy ma problemy ze skórą, np. przesuszenie, nadmierne błyszczenie, trądzik. Zbieram też informacje o tym, jakich kosmetyków na co dzień używa klient, i czy jest na coś uczulony, bo takie uczulenie może wykluczać stosowanie niektórych preparatów kosmetycznych. 
Po wykonaniu całościowej analizy proponuję sposób ubierania się, fryzurę i - ewentualnie - makijaż. Mogę wybierać spośród tego, co klient ma w szafie, tylko odpowiednio zestawiając ze sobą poszczególne części garderoby, mogę też zaproponować, że będę mu towarzyszyć na zakupach i wspólnie wybierzemy ubrania, w których będzie czuł się komfortowo i wyglądał fantastycznie. Bywa, że polecam też fryzjera, który potrafi stworzyć fryzurę w oparciu o moje wskazówki i swoją wiedzę. 
Jeśli mam wykonać makijaż, gromadzę potrzebne kosmetyki i akcesoria: pędzle, gąbeczki, płatki i patyczki higieniczne, aplikatory, stosuję odpowiednie kosmetyki pod makijaż, a potem wykonuję makijaż dostosowany do okazji i zapotrzebowania: dzienny, wieczorowy, ślubny, biznesowy. Dobieram kolory podkreślające naturalną urodę klientki lub ją maskujące, jeśli takie ma życzenie. 
Doradzam, jakich kosmetyków powinna używać do pielęgnacji twarzy i codziennego makijażu. Mogę też zaproponować klientce bardziej wyszukane rodzaje upiększenia twarzy, jak makijaż francuski, korekcyjny, czyli ukrywający niedoskonałości skóry, np. blizny, przebarwienia, rozszerzone naczynia, poprawiający kształt ust, oczu, nosa, czy epokowy, czyli według mody makijażowej z lat 20, 30, 80, 90. 
W pracy używam podkładów rozjaśniających lub przyciemniających, pudrów matujących i rozświetlających, cieni do powiek, eyelinerów, kredek do oczu, konturówek, błyszczyków, szminek. Poza pracą z indywidualnymi klientami przygotowuję także modelki do sesji zdjęciowych, mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem pisząc artykuły do czasopism poświęconych modzie i wizażowi, prowadząc własną stronę internetową, bloga, profil w mediach społecznościowych. 


Co powinnam umieć? 

Muszę na bieżąco śledzić nowe trendy w modzie, makijażu i stylizacji włosów, znać się na kosmetykach do makijażu i pielęgnacji cery. 


Muszę znać zasady łączenia kolorów, koło barw, umieć wykorzystywać złudzenia optyczne, np. dobierając ubrania optycznie wyszczuplające sylwetkę albo różne odcienie pudru do wyrzeźbienia rysów twarzy. 
Powinnam znać skład najpopularniejszych kosmetyków, żeby u konkretnego klienta nie stosować tych, na które jest uczulony oraz wiedzieć, jak te składniki działają na skórę: nawilżają, tonizują, maskują niedoskonałości, chronią przed promieniami UV. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyczucie stylu,
  • kreatywność,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność rozmowy z klientami i zdobywania ich zaufania,
  • zdolność do pełnego skupienia się na pracy,
  • podzielność uwagi, np. żeby jednocześnie robić klientce makijaż i prowadzić z nią ciekawą rozmowę.

Gdzie mogę pracować? 

Swoją pracę wykonuję w różnych miejscach: w domach klientów, we własnym salonie, studiu fotograficznym lub filmowym, robiąc pokazowe makijaże w sklepach kosmetycznych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.