ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. męska

Projektantka usprawnień ludzkiego ciała

Pomagam moim klientom poprawiać wygląd i możliwości organizmu.

Projektantka usprawnień ludzkiego ciała

Pomagam moim klientom poprawiać wygląd i możliwości organizmu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki niej na co dzień stykam się z najnowszymi osiągnięciami informatyki, medycyny i technologii. Mogę poszerzać swoje umiejętności z tych dziedzin i wykorzystywać zdobyte informacje także w życiu prywatnym, np. po to, żeby wiedzieć, jak poprawić własne możliwości i wygląd.

Czym się zajmuję?

Ludzie od zawsze szukali sposobów poprawy wyglądu i możliwości swojego ciała. Chcieli czuć się dobrze i być sprawni nawet ponad przeciętną. Chodzi nie tylko o atrakcyjny wygląd, ale i o poprawę wydolności i poszerzenie możliwości organizmu. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii mogą te marzenia coraz śmielej realizować, a pomagają im w tym projektanci usprawnień ludzkiego ciała. 


W swoje pracy łączę kilka profesji: psychologa, doradcy medycyny estetycznej, dietetyka, technologa… Mam do dyspozycji najnowocześniejsze osiągnięcia technologii, informatyki, medycyny i farmakologii. Jak osiągam swoje cele? Na początku przeprowadzam dokładny wywiad z klientem, aby dowiedzieć się, co chciałby w sobie poprawić albo jakich problemów zdrowotnych chciałby się pozbyć. Interesują mnie także jego obciążenia genetyczne oraz to, jakie choroby przebył w przeszłości. 
Potem zapoznaję się też z wynikami badań, które pomagają mi określić, co w przypadku konkretnej osoby jest możliwe, a co wymagałoby zbyt daleko posuniętej ingerencji w organizm i groziłoby przykrymi konsekwencjami. W zależności od tego, czego się dowiem i co ustalę, opracowuję plan działań. Proponuję klientowi odpowiednie zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, implanty bioniczne poprawiające wzrok, słuch lub wydolność układu mięśniowo-szkieletowego. 
Mam do dyspozycji wachlarz egzoszkieletów, endoprotez i protez bionicznych, sterowanych impulsami elektrycznymi wysyłanymi z mózgu, bioniczne chipy poszerzające zakres odbieranych bodźców świetlnych np. o ultrafiolet, wszczepialne soczewki poprawiające ostrość widzenia albo np. przetworniki przerabiające dźwięki na wrażenia świetlne i na odwrót. Część tych metod to tzw. non-vital transplants, czyli przeszczepy, które nie przywracają zdrowia, tylko poprawiają jakość życia albo poszerzają możliwości organizmu.
Poprawa wydolności czy komfortu życia nie musi wiązać się z brutalną, techniczną ingerencją w ciało. Może odbywać się bardziej ewolucyjnie, na poziomie farmakologicznym. Niekiedy wystarcza dobór zindywidualizowanej diety dostarczającej organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Czasem potrzebne są nowoczesne suplementy diety, np. usprawniające pracę mózgu, poprawiające jakość snu, obniżające poziom stresu. Bywa, że usprawnienia można zrealizować dzięki terapii genetycznej, np. poprawiającej siłę mięśni albo zdolność magazynowania tlenu we krwi. 
Moim zadaniem jest pomóc klientowi w wyborze konkretnych terapii i zabiegów. W tym celu przygotowuję symulacje i wizualizacje pokazujące, jak dzięki nim może się zmienić. Kiedy już wspólnie ustalimy, co klient chce w sobie ulepszyć i w jaki sposób, umawiam go na wizyty u konkretnych specjalistów: chirurgów, protetyków, producentów implantów i bionicznych czipów. Koordynuję terminy zabiegów i terapii, wspieram go także podczas rekonwalescencji.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka, orientować się w najnowszych osiągnięciach medycyny, biotechnologii i implantologii oraz w technologiach chipowych.


Niezbędna jest mi szeroka wiedza z chemii i biochemii, szczególnie z zakresu technologii żywności i nowoczesnych suplementów diety. Muszę też wiedzieć, jak poszczególne związki chemiczne wpływają na organizm człowieka, jakie korzyści płyną z ich stosowania i jakie skutki uboczne mogą powodować.
Muszę dobrze znać informatykę, potrafić posługiwać się programami graficznymi służącymi do tworzenia wizualizacji, w tym także trójwymiarowych, bo dzięki temu mogę realistycznie pokazać klientowi, jak będzie wyglądać po zabiegach, albo jak będzie widział świat po wszczepieniu konkretnego implantu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • kreatywność,
  • wyczucie estetyki,
  • empatia,
  • umiejętność synkretycznego myślenia, kojarzenie faktów z różnych dziedzin,
  • sumienność,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się poprawianiem wyglądu i możliwości ludzkiego ciała. 


Źródła:

Human Enhancement [ENG],

Raport „Pracownik przyszłości” z 2019 r.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.