To zależy od tego, w jakim radio pracuję. Zapowiadam programy, które znajdują się w codziennej ramówce stacji, czytam teksty wiadomości prezentowanych w serwisach informacyjnych oraz różne komunikaty. Mogę też przeprowadzać wywiady z gośćmi w studiu, rozmawiać ze słuchaczami podczas audycji na żywo lub prowadzić własne programy, np. muzyczne.
Pracę zaczynam od zapoznania się z tekstem, który mam przeczytać. Sprawdzam, czy jest poprawny pod względem stylistyki i gramatyki oraz przeprowadzam próby głosowe, tzn. oceniam, czy czytam tekst z odpowiednią szybkością, dykcją i intonacją oraz ćwiczę wymawianie trudnych wyrazów. Bardzo istotne jest, żebym poprawnie czytał wszystkie słowa obcojęzyczne: nazwiska, tytuły książek, piosenek, filmów, płyt, nazwy geograficzne, pseudonimy artystów, nazwy świąt różnych religii.
Jeśli prowadzę własny program w radiu, zajmuję się opracowywaniem tematu audycji, jej przebiegu, wybieraniem gości, z którymi chcę porozmawiać w studiu oraz treści, które chcę przedstawić słuchaczom, doborem pasującej muzyki. Współpracuję z wieloma osobami, dlatego muszę potrafić łatwo nawiązywać kontakty z innymi, umieć przekonywać do swoich racji, ale jednocześnie opanować sztukę kompromisu.
Co powinienem umieć?
Przedstawiając światowe wiadomości ekonomiczne, artystyczne, społeczne czy polityczne oraz komentarze do nich, bardzo często mam do przeczytania słowa w egzotycznych dla Europejczyka językach, dlatego muszę znać zasady transkrypcji – to pisownia fonetyczna, czyli zapisywanie słów za pomocą znaków specjalnego alfabetu pokazującego, jak się wymawia dane słowo, i mieć zdolności językowe.
Ważne jest też, żebym interesował się tym, co dzieje się na świecie i dobrze orientował się w najważniejszych wydarzeniach, aby móc np. w porę zauważyć jakiś błąd w tekście, który mam przeczytać, np. przekręcone nazwisko polityka, nieprawidłowy tytuł najnowszego filmu, błąd w imieniu znanego reżysera.
Muszę znać się na specyfice pracy w radiu, potrafić przygotowywać własny program radiowy, wiedzieć, jak czytać wiadomości i komunikaty, aby zmieścić się w wyznaczonym czasie, przeprowadzać wywiady z gośćmi zaproszonymi do studia radiowego oraz prowadzić rozmowy ze słuchaczami, którzy dzwonią do radia.
Muszę też znać ćwiczenia oddechowe oraz poprawiające dykcję i emisję, czyli wydobywanie z siebie głosu, aby dobrze dbać o głos, który jest moim narzędziem pracy, oraz liczyć się z koniecznością pracy w upale, deszczu i na zimnie jeśli przygotowuję materiał w terenie.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- odporność na stres,
- dokładność,
- zorganizowanie,
- umiejętność szybkiego reagowania w nieprzewidzianych sytuacjach, np. podczas awarii technicznej, kiedy nie można odtworzyć nagrania, które miało być puszczone po przeczytaniu wiadomości i muszę szybko zapełnić lukę w programie,
- umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
- kreatywność.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w różnych rozgłośniach radiowych, mogę też zajmować się czytaniem list dialogowych filmów, występować w roli konferansjera, prowadzić imprezy okolicznościowe.