Planuję i nadzoruję eksploatację i utrzymanie dróg.
W dzisiejszych czasach po drogach porusza się coraz więcej pojazdów przewożących różnorodne towary i ludzi. Dbając o odpowiednią ilość i jakość połączeń drogowych sprawiam, że podróżowanie po naszym kraju staje się coraz wygodniejsze, bezpieczniejsze i szybsze.
Ogólnie rzecz biorąc wszystkim, co dotyczy dróg i poruszających się po nich pojazdów. Badam stan infrastruktury, czyli liczbę i jakość dróg różnego typu: autostrad, dróg szybkiego ruchu, dróg powiatowych, łączących ważne punkty w kraju, województwie, powiecie, oraz przepustowość istniejących dróg, czyli to, ile pojazdów może przejechać przez taką drogę w ciągu godziny, doby, albo roku.
Co powinnam umieć?
Muszę wiedzieć, jakich materiałów używa się do budowy dróg i ich jaki jest ich wpływ na stabilność, trwałość, jakość nawierzchni, wytrzymałość na obciążenia, znać prawa fizyki związane z ruchem, prędkością, tarciem, znać się na elektryce i elektronice, żeby móc projektować np. systemy sygnalizacji świetlnej albo pobierania opłat na autostradach.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej, zarządach dróg, wydziałach transportu miast, gmin, w inspekcji transportu drogowego, na dworcach autobusowych, w firmach logistycznych i spedycyjnych, możliwości zatrudnienia mam naprawdę szerokie.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.