Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Elektronik

Instaluję, buduję i naprawiam urządzenia elektroniczne.

Elektronik

Instaluję, buduję i naprawiam urządzenia elektroniczne.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy niezbędne nam w codziennym życiu urządzenia i systemy elektroniczne sprawnie działają, są na bieżąco konserwowane i naprawiane. Branża elektroniczna szybko się rozwija, a nowe urządzenia i systemy elektroniczne są wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, pomagają dbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo,…

Czym się zajmuję?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć w naszym otoczeniu urządzenie, w którym nie byłoby chociaż odrobiny elektroniki. Nie chodzi tylko o smartfony czy komputery, ale także o telewizory, radioodbiorniki, a nawet pralki, zmywarki, czy lodówki, nie mówiąc już o całej palecie specjalistycznego sprzętu, jak kardiomonitory, aparatura diagnostyczna, przyrządy pomiarowe. Jako elektronik zajmuje się właśnie tego rodzaju sprzętem. 


Tworzę projekty rozmaitych urządzeń elektronicznych, montuję je, instaluję, naprawiam i konserwuję. W pracy przydaje mi się znajomość rysunku technicznego, ponieważ muszę czytać schematy budowy i instrukcje obsługi urządzeń, które konserwuję, naprawiam, montuję i uruchamiam. 
Potrafię montować, programować, konserwować i naprawiać urządzenia telewizji satelitarnej, kablowej i dozorowej, takie jak kamery, nagrywarki, anteny telewizyjne naziemne i satelitarne, odbiorniki, dekodery, wzmacniacze. Jestem też specem od elektronicznych systemów sterujących i zabezpieczających do drzwi, bram, rolet zewnętrznych, systemów alarmowych, systemów kontroli osobistej i bagażu, takich jak np. skanery na lotniskach. 


Co powinienem umieć? 

Muszę dobrze znać fizykę, szczególnie jeśli chodzi o pola elektryczne i magnetyczne oraz źródła prądu elektrycznego stałego i zmiennego, potrafić rozpoznawać elementy i układy elektroniczne na podstawie schematów, wyglądu, parametrów, umieć konstruować obwody prądu stałego i zmiennego, potrafić posługiwać się przyrządami pomiarowymi, sprawdzającymi np. przepływ prądu, albo sprawność działania urządzeń, takimi jak mierniki cyfrowe i analogowe: woltomierz, amperomierz, oscyloskopy, przetworniki pomiarowe. Muszę też znać właściwości i zastosowanie elementów elektronicznych stosowanych w różnych urządzeniach, chodzi m.in. o kondensatory, rezystory, cewki indukcyjne, diody LED, tranzystory. 


Potrzebuję też wiedzy z informatyki, ponieważ muszę znać się na budowie i działaniu urządzeń wchodzących w skład sieci komputerowych, najprostszą sieć tworzą już np. dwa komputery i drukarka, do której mają dostęp, umieć je odpowiednio łączyć ze sobą, diagnozować przyczyny usterek i potrafić je usuwać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • zdyscyplinowanie,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Jako elektronik mogę pracować w fabrykach, w których produkuje się takie urządzenia albo wykorzystuje je do produkcji bardziej skomplikowanych mechanizmów, maszyn, samochodów. Mogę też być zatrudniony w placówkach badawczo-rozwojowych, serwisach sprzętu elektronicznego, np. komputerowego, albo założyć własną firmę usługową. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.