ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Konserwator systemów inteligentnych

Zapewniam prawidłową pracę i synchronizację systemów inteligentnego zarządzania domem.

Konserwator systemów inteligentnych

Zapewniam prawidłową pracę i synchronizację systemów inteligentnego zarządzania domem.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy użytkownicy mają możliwość kompleksowego zarządzania swoim inteligentnym domem, optymalnego korzystania z nowoczesnych sprzętów i urządzeń, a to pozwala im oszczędzać czas, energię i pieniądze.

Czym się zajmuję?

Inteligentne urządzenia domowe, to takie, które gromadzą i przetwarzają dane oraz potrafią komunikować się ze sobą nawzajem i z użytkownikami w ramach tzw. Internetu Rzeczy. Do takiej sieci można przyłączać dosłownie wszystko: czajniki, tostery, piekarniki, lodówki i inny sprzęt AGD, oświetlenie, termostaty, telewizory, monitory serca. Coraz więcej takich urządzeń wykorzystujemy na co dzień, dlatego potrzebna jest praca specjalistów znających się na  sprawnym działaniu inteligentnych systemów domowych. 


Internet Rzeczy to sieć łącząca urządzenia gospodarstwa domowego, czyli lodówki, tostery, telewizory, ekspresy do kawy oraz systemy sterujące np. klimatyzacją, pracą żaluzji, ogrzewania i inne. Oczywiście pod warunkiem, że dany sprzęt ma moduł komunikacyjny w technologii Bluetooth, przez sieci WiFi, protokoły ZigBee lub Z-Wave, albo sieci komórkowe - wtedy muszą posiadać kartę SIM i znajdować się w zasięgu konkretnej sieci komórkowej. Sieć Internetu Rzeczy w przeciwieństwie do \"zwykłego\" Internetu opiera się na bezpośrednim przesyłaniu informacji między urządzeniami. Do czego się to przydaje? Inteligentny termostat może np. wyłączyć grzejnik w pomieszczeniu, jeśli wyczuje, że otworzyliśmy w nim okno, budzik wyśle do ekspresu sygnał, że pora zacząć parzyć kawę, lodówka zamówi produkty spożywcze, które się w niej kończą. 
A jaka jest w tym moja rola? Na życzenie klientów pomagam skonfigurować nowe urządzenia tak, żeby współpracowały z tymi, które już funkcjonują w internecie rzeczy, wysyłały powiadomienia na smartfony swoich właścicieli i pozwalały sterować sobą poprzez dedykowane aplikacje. Sprawdzam też, czy czujniki, dzięki którym te urządzenia gromadzą i analizują dane oraz komunikują się między sobą, są sprawne. Jeśli zdarzy się jakaś awaria, np. rolety zewnętrzne nie reagują na polecenia wysyłane ze smartfona, moim zadaniem jest znalezienie przyczyny usterki i jej usunięcie. Może to być kwestia przesyłu, oprogramowania, czujnika lub mechanizmu. 


Co powinienem umieć?

Muszę dobrze znać się na informatyce, potrafić łączyć inteligentne urządzenia w domową sieć Internetu Rzeczy, konfigurować sprzęty tak, żeby sprawnie komunikowały się między sobą, gromadziły i analizowały dane, wykonywały polecenia właścicieli i wysyłały im powiadomienia o swoich aktywnościach, diagnozować przyczyny usterek i usuwać je. 


W mojej pracy ważna jest znajomość matematyki, bo muszę tworzyć algorytmy potrzebne mi do programowania i konfigurowania inteligentnych urządzeń.
Przydaje mi się też wiedza z fizyki, bo mam do czynienia ze skomplikowanym nieraz sprzętem mechanicznym, pracującym w różnych warunkach: zmiany temperatury, silne wiatry, opady, zasilanym energią elektryczną.
Dzięki znajomości języka angielskiego mogę natomiast szukać w sieci światowych nowinek z mojej branży, czytać anglojęzyczną literaturę fachową i znaleźć dobrą pracę za granicą. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • sumienność,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • nieszablonowe myślenie,
  • poszerzanie swoich umiejętności.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się budowaniem i serwisowaniem sieci inteligentnych urządzeń.


Źródła:

Internet rzeczy,

Co to jest Internet Rzeczy (IoT)?


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.