Pracuję w hucie stali, produkuję odlewy z żeliwa, stali albo metali nieżelaznych, takich, jak miedź, ołów, cynk, aluminium.
Pracuję w hucie stali, produkuję odlewy z żeliwa, stali albo metali nieżelaznych, takich, jak miedź, ołów, cynk, aluminium.
Dzięki mojej pracy powstają solidnie wykonane elementy maszyn, silników, pomp, turbin, kół, armatury wodociągowej, żeliwne piece centralnego ogrzewania. Można więc powiedzieć, że tworzę przedmioty, z których wszyscy korzystamy na co dzień.
Najogólniej mówiąc wytwarzam odlewy z żeliwa, stali albo metali nieżelaznych, takich, jak miedź, ołów, cynk, aluminium. Na czym to polega? Na wypełnianiu płynnym materiałem specjalnych form, które mają taki kształt, jaki ma mieć żądany przedmiot. Po zastygnięciu przedmiot, czyli odlew, zachowuje kształt nadany przez formę. Planuję, kontroluję i przeprowadzam produkcję. Nadzoruję czy wytwarzanie materiałów pomocniczych, półwyrobów i gotowych odlewów przebiega zgodnie z dokumentacją technologiczną określającą m.in. jakich maszyn się do tego używa, jaka powinna być temperatura, czas topienia, ilość i rodzaj używanych surowców, form i z zasadami BHP. Sam także przygotowuję taką dokumentację.
Co powinienem umieć?
Muszę znać matematykę, żeby móc szybko i sprawnie obliczać zapotrzebowanie na surowce niezbędne do wyprodukowania określonej partii odlewów, sporządzać dzienny bilans zużytych materiałów, kalkulować, o ile zmniejszą się koszty produkcji przy zastosowaniu tańszych składników mieszanek odlewniczych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach odlewniczych, w modelarniach odlewniczych, w przedsiębiorstwach przemysłowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.