Pracuję w przemyśle chemicznym.
Branża chemiczna to jedna z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Ciągle pojawiają się nowe materiały i tworzywa, nowe metody produkcji, nowe produkty i ich zastosowania. Dzięki mojej pracy świat jest ciekawszy, bardziej kolorowy, a jednocześnie bezpieczny, bo dbam, by proces wytwarzania produktów chemicznych przebiegał nie tylko sprawnie, ale też zgodnie z normami i z dbałością o bezpieczeństwo pracowników, użytkowników i środowiska.
Wytwarzam wyroby, do których produkcji wykorzystuje się rozmaite związki chemiczne. W zależności od tego, gdzie pracuję, mogę produkować np. nawozy sztuczne, kosmetyki, leki, środki czystości, plastiki, gumy, farby, lakiery, włókna sztuczne. Nadzoruję pracę podległych mi pracowników, badam w laboratorium próbki surowców niezbędnych do produkcji oraz kontroluję, jak wygląda proces produkcyjny na różnych etapach produkcji. Do moich zadań należy też kalkulacja kosztów produkcji, zużycia surowców i energii potrzebnych do wytworzenia konkretnej partii chemikaliów. Kontroluję jakość surowców i gotowych produktów oceniając ich właściwości fizyczne, np. gęstość, kolor, lepkość.
Co powinienem umieć?
Muszę wiedzieć, jak wykonywać badania laboratoryjne surowców, półproduktów i produktów końcowych, i jak przechowywać i transportować surowce w postaci cieczy, gazów i ciał stałych, znać metody produkcji konkretnych wyrobów, wiedzieć, ile i jakich surowców jest do tego potrzebnych, znać urządzenia, aparaty i maszyny potrzebne do produkcji oraz wiem, jak powinny być połączone w linię produkcyjną. Muszę potrafić uzdatniać wodę potrzebną do produkcji: do zasilania maszyn, chłodzenia kotłów, tworzenia roztworów technicznych, oraz neutralizować powstające ścieki, muszę potrafię sprawnie kierować zespołem pracowników i przebiegiem procesów produkcyjnych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, petrochemicznym, w laboratoriach chemicznych, instytucjach naukowo-badawczych, w stacjach uzdatniania wody,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.