Zdjęcie zawodu
W. męska

Asystentka osobista

Pomagam klientom w życiu codziennym i w wyjątkowych sytuacjach.

Asystentka osobista

Pomagam klientom w życiu codziennym i w wyjątkowych sytuacjach.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moi klienci są pewni, że zrealizuję wszystkie ich zlecenia, nawet te bardzo nietypowe, jak zorganizowanie przewozu pociągiem ich samochodu albo znalezienie unikatowej bransolety do luksusowego zegarka. W pracy poznaję wielu ciekawych ludzi i zdobywam nowe doświadczenia. Znajomi też często proszą mnie o pomoc, bo wiedzą, że dla mnie nie ma rzeczy nie do zorganizowania.

Czym się zajmuję?

Wybrałam ten zawód ponieważ lubię wyzwania i kontakty z ludźmi. Na czym dokładnie polega moja praca? Jako asystentka osobista, czyli concierge, pomagam klientom w załatwianiu rozmaitych spraw, zarówno codziennych jak i nietypowych. Jeśli pracuję w hotelu, zajmuję się realizowaniem zadań zleconych mi przed hotelowych gości. Jeśli w firmie - oferuję swoją pomoc zgłaszającym się tam klientom. 


Najczęściej pomagam osobom bardzo zapracowanym, którym trudno jest wygospodarować w ciągu dnia czas np. na odwiezienie dzieci do szkoły, zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa, albo po prostu nie wiedzą, jak zrealizować swoje plany. Rezerwuję dla nich pobyty w hotelu, stoliki w modnych restauracjach, bilety do kina, teatru, na koncert ich ulubionego muzyka, ustalam terminy wizyt u kosmetyczki, fryzjera, lekarza. Pomagam im w wynajęciu limuzyny z kierowcą, zamawiam taksówkę, wypożyczam zamówiony samochód i podstawiam pod wskazany adres, rezerwuję bilety kolejowe i lotnicze, organizuję wymarzony urlop za granicą, wycieczkę, weekend w spa. 
Niejako “przy okazji” informuję moich klientów, jakie ubezpieczenie wybrać na czas podróży, jakie szczepienia trzeba przejść przed wyjazdem do konkretnego kraju, jakie ciekawe imprezy sportowe i kulturalne odbędą się w najbliższym czasie, które miejsca w Polsce i na świecie są warte odwiedzenia. Na miejscu załatwiam oddanie ubrań do pralni lub krawca, a potem ich odebranie i dostarczenie z powrotem, wyszukuję nianię, która zaopiekuje się dziećmi w domu podczas nieobecności rodziców, sprzątaczkę, kucharkę, osobę do opieki nad mieszkaniem w czasie nieobecności właścicieli, kogoś, kto wyprowadzi psa na spacer lub zawiezie go do weterynarza, fachowców, którzy zajmą się remontem mieszkania lub usuwaniem awarii. 
Pomagam moim klientom także w zakupach: wyszukuję sklepy, w których znajdą interesujące ich produkty, zamawiam je i pilnuję, aby dotarły pod wskazany adres, podpowiadam, co najlepiej kupić na prezent dla konkretnej osoby, organizuję imprezy rodzinne, np. wesela, chrzciny, rocznice ślubu, biznesowe, przyjęcia świąteczne, doradzam w kwestii wyboru odpowiedniego lokalu, dekoracji, menu, obsługi. Umożliwiam też udział w interesujących kursach i szkoleniach. Mogę też załatwić pomoc dla osób chorych i starszych: wizyty lekarza, fizjoterapeuty, całodobową opiekę pielęgniarki. 


Co powinnam umieć? 

W mojej pracy muszę bardzo dobrze znać język angielski, ponieważ wielu moich klientów to cudzoziemcy, którzy nie mówią dobrze po polsku. Znajomość języka pozwala mi też swobodnie porozumiewać się z anglojęzycznymi pracownikami hoteli i obsługi lotnisk, taksówkarzami, przewodnikami turystycznymi, oraz znaleźć dobrą pracę za granicą. 


W mojej pracy bardzo przydaje się umiejętność sprawnej obsługi komputera, ponieważ w sieci wyszukuję mnóstwo potrzebnych informacji, np. godziny przyjęć lekarzy, numery telefonów hydraulików, sprzątaczek, opiekunek do dzieci, korzystam z elektronicznych systemów rezerwacji biletów lotniczych, kolejowych, na koncerty, spektakle teatralne, miejsc w hotelach, salonach spa. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • spostrzegawczość,
 • podzielność uwagi,
 • dobra pamięć,
 • wyobraźnia i myślenie twórcze,
 • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
 • zdolność skutecznego negocjowania,
 • umiejętność pracy w szybkim tempie,
 • asertywność,
 • dyspozycyjność,
 • empatia,
 • odporność na stres,
 • cierpliwość,
 • wytrwałość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę świadczyć usługi osobom prywatnym albo znaleźć zatrudnienie w hotelach, bankach, firmach posiadających zespoły pracowników zajmujących się obsługą asystencką.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.