Łączę metodą spawania elementy wykonane z różnych metali.
Łączenie elementów poprzez spawanie wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki mojej pracy powstają różne konstrukcje i przedmioty wykonane ze stali, metalu, aluminium, tworzyw sztucznych, takie jak kotły, zbiorniki ciśnieniowe, mosty, kadłuby statków. Naprawiam też pęknięte zderzaki samochodowe i spawam rury.
To trochę zależy od tego, jaką specjalność sobie wybiorę. Jako spawaczka ręczna gazowa łączę elementy zrobione ze stali, żeliwa i metali nieżelaznych, takich jak miedź, cynk, ołów, mosiądz, brąz, cyna, aluminium, używając palnika gazowego, najczęściej acetylenowo-tlenowego. Spawając łukiem elektrycznym, łączę elementy metalowe przy użyciu elektrody, która nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Ta metoda wykorzystywana jest zwłaszcza do łączenia bardzo grubych blach.
Co powinnam umieć?
Muszę znać fizykę, żeby wiedzieć, w jakiej temperaturze topią się różne materiały, które spawam, w jakich proporcjach mieszać ze sobą tlen/powietrze i gaz spawalniczy, jakie ciśnienie powinny mieć gazy używane do spalania. Powinnam też umieć obsługiwać elektrody łukowe.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży budowlanej, w przemyśle stoczniowym, w rozmaitych zakładach produkcyjnych, itp.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.