Pomagam w pracy lekarzowi weterynarii.
Dzięki mojej pracy lekarz weterynarii ma zapewnioną pomoc, a ja, wykonując drobne zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne sprawiam, że ma więcej czasu na zajęcie się cięższymi przypadkami. Razem dbamy o zdrowie zwierząt domowych i hodowlanych poprawiając warunki ich życia.
Asystuję lekarzowi weterynarii przy wykonywaniu zabiegów leczniczych, w tym operacji, oraz pobieram materiały do badań analitycznych, np. mocz, krew, zawartość żołądka. Samodzielnie przeprowadzam zabiegi pielęgnacyjne, np. kąpiel, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu, myję, dezynfekuję i konserwuję narzędzia chirurgiczne i inny sprzęt medyczny, udzielam też pierwszej pomocy, jeśli zwierzak się zadławił lub jest ranny.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na gatunkach i rasach zwierząt domowych i gospodarczych i wiedzieć, w jakich warunkach powinny być hodowane. Muszę umieć oceniać jakość podawanego im pożywienia na podstawie opisu, zapachu, wyglądu oraz to, czy jest ono odpowiednie dla danego gatunku w danych warunkach, wiedzieć, jak pobierać i przechowywać nasienie zwierząt i jak przeprowadzać zabieg unasieniania.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w gabinetach weterynaryjnych, w schroniskach i lecznicach dla zwierząt, w ogrodach zoologicznych, w laboratoriach weterynaryjnych, w gospodarstwach hodowlanych, w weterynaryjnej inspekcji sanitarnej. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.