Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Tatuażysta

Wykonuję tatuaże według własnych wzorów lub pomysłów klientów.

Tatuażysta

Wykonuję tatuaże według własnych wzorów lub pomysłów klientów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Tatuaż to pamiątka na całe życie. Może być małym, delikatnym wzorkiem, albo skomplikowanym dziełem sztuki. Moi klienci są pewni, że zaprojektuję im niepowtarzalne, piękne wzory, a wykonane przeze mnie tatuaże będą zrobione profesjonalnie i estetycznie, z zachowaniem wszelkich zasad aseptyki.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się wykonywaniem tatuaży, czyli trwałych rysunków na skórze. Najczęściej tworzę własne wzory tatuaży, spośród których potem wybierają moi klienci. Czasem klient przychodzi do mnie z gotowym rysunkiem albo np. zdjęciem bliskiej osoby i chce, żeby wytatuować mu właśnie taki wzór. Korzystam też ze wzorów innych tatuażystów. Rozmawiam z każdym klientem, tłumacząc mu, jak wygląda proces tatuowania oraz jak należy pielęgnować skórę w miejscu wykonania tatuażu, aby rysunek estetycznie wyglądał. Doradzam też w kwestii wyboru wzoru tatuażu i miejsca, w którym ma się znajdować. 


Zanim zacznę tatuować klienta, przygotowuję potrzebny mi sprzęt, taki jak: igły, maszynki rotacyjne, gryfy, rury, tuby oraz środki do dezynfekcji skóry i opatrunki. Wybieram też odpowiednie barwniki, tusze i olejki oraz kalki do kopiowania wzorów na skórę. Najpierw rysuję kontury wzoru, a potem wypełniam je kolorem. Czasem, zwłaszcza przy dużych i skomplikowanych, cieniowanych rysunkach, wykonywanie tatuażu rozkładam na kilka etapów, żeby skóra zdążyła się zregenerować pomiędzy zabiegami. Podczas pracy muszę pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych i sterylizowaniu wszystkich narzędzi, które mają kontakt ze skórą i krwią klientów. Czasem klienci proszą mnie o „przeróbki” nieudanego tatuażu, dlatego muszę potrafić pokrywać stare rysunki nowymi tak, żeby trudno było rozpoznać pierwotny kształt, odświeżać wyblakłe kolory… 


Co powinienem umieć? 

W tej pracy muszę nie tylko świetnie rysować i to lubić, być kreatywnym, pomysłowym i wyrobić sobie własny, niepowtarzalny styl. Muszę też wiedzieć, jak rysunek będzie zachowywał się na skórze, która przecież żyje, porusza się, zmienia odcień i ukrwienie. Nie mogę bać się krwi ani igieł. 


Muszę też znać się na anatomii człowieka, żeby wiedzieć, w których miejscach skóra na ciele jest najcieńsza i najbardziej unerwiona, a co za tym idzie jej tatuowanie będzie trudne technicznie albo bardzo bolesne, to np. okolice warg, stawów, kości, powieki, uszy, a w których trudno wykonać precyzyjny rysunek i tatuaże szybciej się ścierają, to np. boczne części stóp i palców u rąk, oraz jak skóra reaguje na tatuaż, jak rozpoznać, czy gojenie przebiega prawidłowo, czy też nie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • pomysłowość,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • opanowanie,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • samodzielność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w salonach tatuażu albo otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.