Prowadzę mediacje sądowe, dzięki którym strony konfliktu mogą rozwiązać spór bez zakładania sprawy w sądzie. To oszczędza im i nerwy, i czas.
Prowadzę mediacje sądowe, dzięki którym strony konfliktu mogą rozwiązać spór bez zakładania sprawy w sądzie. To oszczędza im i nerwy, i czas.
W mojej pracy pomagam ludziom rozwiązać spory oszczędzając czas, pieniądze i nerwy tracone na sali sądowej. Cieszę się za każdym razem, kiedy uda mi się doprowadzić do podpisania ugody między skonfliktowanymi stronami. Umiejętność pokojowego rozwiązywania konfliktów przydaje mi się także w codziennym życiu.
Rozmawiam ze stronami konfliktu i staram się, żeby doszły do porozumienia i rozwiązały swój spór zawierając ugodę, bez konieczności zakładania sprawy sądowej. Mediuję w sprawach rodzinnych, np. przy ustalaniu praw do spadku, opieki nad dziećmi, pracowniczych, np. gdy pracodawca nie wypłaca pracownikowi pensji albo zwalnia go bez powodu, gospodarczych, gdy producent nie wywiązuje się z dostaw zamówionego towaru albo kontrahent nie płaci za niego w terminie, cywilnych, np. gdy jeden sąsiad wykorzystuje działkę niezgodnie z jej przeznaczeniem lub notorycznie zakłóca ciszę nocną i karnych, np. kradzieży, uszkodzenia mienia. Dzięki mediacji sprawę można rozstrzygnąć o wiele szybciej niż w sądzie, gdzie na rozpoczęcie sprawy czasami czeka się nawet kilka lat, i mniejszym kosztem.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na przepisach prawa obowiązujących w naszym kraju, żeby móc określić np. czy jedna bądź obie strony konfliktu złamały prawo, jakie są możliwości zawarcia ugody w konkretnym przypadku oraz jakie mogą być skutki braku takiej ugody i skierowania sprawy do sądu. Muszę też znać krajowe i międzynarodowe przepisy dotyczące zasad prowadzenia postępowania mediacyjnego, współpracy z sądem, policją oraz wiedzieć, jak wypełniać wszystkie dokumenty niezbędne w mojej pracy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w sądzie.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.