Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Menedżer sportu

Zarządzam instytucją sportowo-rekreacyjną.

Menedżer sportu

Zarządzam instytucją sportowo-rekreacyjną.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca nigdy nie jest nudna ani monotonna, zarządzanie instytucją sportową to spore wyzwanie. Szukając sponsorów spotykam się z ciekawymi, czasem nawet sławnymi ludźmi, którzy chcą włączyć się w propagowanie kultury fizycznej i sportu. Razem możemy dużo zdziałać. Im sprawniej funkcjonuje instytucja, którą zarządzam, tym większe są też moje zarobki.

Czym się zajmuję?

Zarządzam działalnością instytucji sportowo-rekreacyjnej, np. hali sportowej, orlika, ośrodka sportu i rekreacji OSiR, stowarzyszenia lub fundacji zajmującej się propagowaniem sportu wśród dzieci i młodzieży. To ja decyduję, w jakich godzinach będzie działać dany obiekt, ilu pracowników, m.in. trenerów, instruktorów, szatniarzy, sprzątaczek, księgowych będzie zatrudniać, ustalam ceny biletów, zasady wynajmu ośrodka czy kompleksu sportowego przez osoby prywatne i firmy chcące tam zorganizować różnego rodzaju imprezy, zajęcia sportowe dla swoich pracowników. Reklamuję też działalność instytucji, którą zarządzam, w lokalnych gazetach, stacjach radiowych i na portalach internetowych. 


Dbam także o to, aby nasza strona internetowa i profile na portalach społecznościowych były na bieżąco aktualizowane, miały ciekawą grafikę i przyciągały uwagę internautów. Budżet z kasy miasta lub gminy czasami jest niewystarczający by ośrodek sportowy sprawnie działał, dlatego staram się np. pozyskiwać sponsorów, wynajmować część obiektów firmom, które mogą prowadzić tam sklepy sportowe albo punkty gastronomiczne, oferować firmom możliwość odpłatnego umieszczania swoich banerów reklamowych na obiekcie. Staram się też reklamować działalność mojej instytucji poprzez różnego rodzaju imprezy, pikniki rodzinne, sportowy dzień dziecka, zawody dla sportowców amatorów i inne podobne wydarzenia, które organizuję lub współorganizuję. Zachęcam także do korzystania z naszych usług poprzez np. oferowanie karnetów, czy biletów rodzinnych w atrakcyjnej cenie. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na sposobach skutecznej reklamy oraz wiedzieć, z jakich źródeł mogę pozyskiwać środki finansowe na jej funkcjonowanie. Mogę starać się o dotacje z Unii Europejskiej oraz z rządowych i samorządowych programów rozwijania kultury fizycznej, dlatego muszę znać się na przepisach prawa, które określają sposoby zdobywania tych funduszy. 


Muszę znać się na marketingu, sposobach pozyskiwania sponsorów i utrzymywania z nimi dobrych relacji. Muszę też mieć wiedzę z ekonomii, żeby wiedzieć, jak zarządzać działalnością instytucji sportowej tak, by przynosiła zyski. 
Muszę wiedzieć, jak powinna być prowadzona strona internetowa instytucji, którą zarządzam, i jej profile w mediach społecznościowych, żeby wzbudzały zainteresowanie internautów i były skuteczną reklamą naszych usług. 
Muszę znać matematykę, żeby móc zarządzać budżetem instytucji sportowej, np. obliczać, ilu pracowników mogę zatrudnić i jakie wynagrodzenia im wypłacać, podliczać wpływy ze sprzedaży biletów i wynajmu obiektów sportowych, kalkulować konieczne inwestycje i wiedzieć, po jakim czasie mają szansę się zwrócić. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • asertywność,
  • samodzielność,
  • umiejętność skutecznego negocjowania,
  • kreatywność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność zarządzania zespołem pracowników,
  • wytrwałość,
  • spostrzegawczość,
  • skrupulatność,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w klubach sportowych, ośrodkach sportu i rekreacji, w wydziałach sportu instytucji samorządowych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.