Zdjęcie zawodu
W. męska

Kompozytorka

Komponuję muzykę, a czasem też wykonuję swoje utwory.

Kompozytorka

Komponuję muzykę, a czasem też wykonuję swoje utwory.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo pozwala mi wyrażać siebie w niestandardowy sposób, poprzez muzykę, którą komponuję. Mam wielką satysfakcję, kiedy moje utwory stają się popularne, a ludzie kojarzą moje nazwisko i styl muzyczny. Umiejętność gry na instrumentach i komponowania wykorzystuję także w sytuacjach prywatnych, grając na rodzinnych uroczystościach czy komponując utwory specjalnie dla znajomych.

Czym się zajmuję?

Komponuję muzykę dla różnych celów. Mogą to być koncerty, sonaty czy opery, ale także ścieżki dźwiękowe do filmów czy seriali telewizyjnych, oprawa muzyczna przedstawień teatralnych, tło w spotach reklamowych albo grach komputerowych, piosenki czy utwory taneczne. Zwykle specjalizuję się w konkretnym gatunku muzycznym, np. muzyce klasycznej, operowej, rockowej, popowej, jazzowej,… Tworząc utwór zapisuję go przy pomocy nut tak, żeby każdy mógł go potem odtworzyć we właściwy sposób. 


Jeśli komponuję muzykę na konkretne zamówienie, muszę starać się, aby dobrze pasowała do innych elementów: przedstawienia, gry komputerowej czy tekstu piosenki. Biorę też pod uwagę opinię reżysera filmu, spektaklu czy twórcy gry komputerowej, a także możliwości wokalne danego piosenkarza lub warsztat muzyka, którzy zlecili mi skomponowanie dla nich utworu. 


Co powinnam umieć? 

Od kompozytorów tworzących dzieła muzyki poważnej wymaga się posiadania szerokiej wiedzy pozwalającej na komponowanie rozbudowanych, skomplikowanych pod względem technicznym utworów, które będą wykonywane przez orkiestrę symfoniczną lub kameralną, a także przez chór. Zdobycie takiej wiedzy i umiejętności jest możliwe na studiach muzycznych. W przypadku osób zajmujących się komponowaniem muzyki rozrywkowej najważniejsza jest wrażliwość muzyczna, kreatywność i indywidualny, niepowtarzalny styl, co można rozwijać we własnym zakresie. 


Muszę znać historię gatunku muzycznego, w którym się specjalizuję, znać dokonania sławnych kompozytorów, potrafić rozpoznawać ich dzieła i szukać w nich inspiracji do własnej twórczości. Muszę potrafić odczytywać i zapisywać nuty. 
Muszę potrafić posługiwać się specjalistycznymi programami służącymi do komponowania, aranżowania, edytowania utworów muzycznych i wzbogacania ich o dodatkowe efekty dźwiękowe, takimi jak Steinberg Cubase, Ableton Live. 
W mojej pracy przydaje się wiedza z fizyki, a zwłaszcza z akustyki, czyli wiedza o powstawaniu i rozchodzeniu się dźwięków oraz o możliwościach wykorzystywania nietypowych przedmiotów, np. desek, metalowych rur, do wytwarzania dźwięków. 
Muszę potrafić komponować utwory o konkretnym brzmieniu, należące do określonego gatunku muzycznego, posiadające swój charakter i możliwe do wykonania przez dany zespół muzyczny, chór lub solistę. Muszę potrafić zapisywać przy pomocy nut indywidualne partie utworu przypisane do każdego z wykonawców - instrumentalistów i śpiewaków. 
Przydają się umiejętności informatyczne i marketingowe, żeby założyć i prowadzić własną stronę internetową, profile w mediach społecznościowych i na portalach branżowych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • podzielność uwagi,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • cierpliwość,
  • asertywność,
  • wrażliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Jako kompozytorka zazwyczaj jestem freelancerką, tzn. pracuję na własny rachunek wykonując zlecenia różnych klientów. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.