Kieruję pracą placówki oświatowej: szkoły, przedszkola, żłobka, zgodnie z wszystkimi obowiązującymi ustawami i ministerialnymi rozporządzeniami. Podczas pracy w szkole obowiązują mnie też uchwały rady pedagogicznej: w jej skład wchodzą wszyscy nauczyciele, podejmuje uchwały dotyczące funkcjonowania szkoły oraz uczniów, i rady szkoły: składa się z minimum 6 osób, pod dwóch przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli, przygotowuje statut szkoły lub jego nowelizacje.
Dbam o to, żeby zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywały się w odpowiednich warunkach: sale były dobrze wyposażone w ławki, stoliki, pomoce naukowe, materiały plastyczne, sprzęt multimedialny: komputery, drukarki, rzutniki. Zapewniam opiekę odpowiedniej liczby nauczycieli lub opiekunów, pedagoga, psychologa, logopedy. Odpowiadam za ustalenie programu pracy, pracując w szkole zajmuję się też podziałem godzin na cały rok szkolny, przydzielam nauczycielom klasy, w których będą uczyć i zatwierdzam opracowane przez nich programy nauczania przedmiotów.
Sprawdzam też poziom jakości pracy moich podwładnych, np. poprzez przeprowadzanie hospitacji, czyli obserwację zajęć prowadzonych przez konkretnego nauczyciela, oceniam osiągnięcia naukowe dzieci i młodzieży, np. ich sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadach, monitoruję frekwencję, czyli to, jak pilnie uczniowie uczęszczają na zajęcia, dbam o właściwe standardy opieki nad osobami z niepełnosprawnościami lub mającymi problemy z nauką.
Poza tym przeprowadzam rozmowy kwalifikacyjne z nauczycielami lub opiekunami starającymi się o pracę w mojej placówce a pedagogom, którzy już uczą, zapewniam możliwości podnoszenia kwalifikacji i awansu zawodowego poprzez udział w kursach, szkoleniach, studiach podyplomowych. Jeśli pracuję jako dyrektorka szkoły, do moich zadań należy także nadzór nad sprawnym i zgodnym z przepisami przeprowadzaniem w szkole różnych sprawdzianów i egzaminów, opracowywanie regulaminu szkoły oraz współpraca z rodzicami i opiekunami uczniów.
Jestem odpowiedzialna za budżet placówki edukacyjnej, muszę mieć pieniądze na wypłaty dla pracowników, niezbędne wyposażenie, środki dydaktyczne i książki, konieczne remonty, rachunki za ogrzewanie i oświetlenie.
Żeby móc pracować jako dyrektorka szkoły lub przedszkola muszę skończyć wyższe studia z przygotowaniem pedagogicznym oraz studia podyplomowe albo kwalifikacyjny kurs zawodowy z zarządzania oświatą, przez co najmniej pięć lat pracować jako nauczycielka i uzyskać awans zawodowy na nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego.
Jeśli chcę zostać dyrektorką żłobka, muszę posiadać wykształcenie wyższe oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w pracy z dziećmi albo co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz pięć lat doświadczenia w pracy z dziećmi.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na prawie oświatowym, wiedzieć, jak kierować pracą placówki oświatowej, żeby nauczyciele i opiekunowie mieli warunki do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji, właściwie opiekowali się dziećmi i młodzieżą, w placówce panowała dobra atmosfera, a uczniowie odnosili sukcesy w nauce.
Muszę wiedzieć, jak powinno się prowadzić zajęcia, żeby zainteresować uczniów ich tematyką i w ciekawy sposób przekazywać im wiedzę.
Muszę umieć obsługiwać programy komputerowe do tworzenia dokumentów w postaci elektronicznej, np. e-dziennika, planu lekcji, druku świadectw, wiedzieć jak prowadzić stronę internetową placówki edukacyjne oraz jak powinna być wyposażona pracownia komputerowa.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- odpowiedzialność,
- dokładność,
- sumienność,
- spostrzegawczość,
- łatwość nawiązywania kontaktów z innymi,
- cierpliwość.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w szkołach różnego typu, żłobkach lub przedszkolach.