Przygotowuję stanowiska komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Przygotowuję stanowiska komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Lubię moją pracę, bo dzięki temu, że na bieżąco zapoznaję się z nowymi programami i urządzeniami z mojej branży, mogę coraz lepiej pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym w korzystaniu z osiągnięć współczesnej techniki.
Jestem tyfloinformatyczką, czyli specjalistką z zakresu technologii wspomagających – dziedziny informatyki pozwalającej osobom niewidomym i słabowidzącym na korzystanie z komputera, palmtopa, telefonu komórkowego. Moim zadaniem jest dobieranie sprzętu komputerowego i programów wspomagających do rodzaju zaburzeń widzenia jakie ma dana osoba i do rodzaju pracy, jaką wykonuje. Pomagam też niewidomym i niedowidzącym nauczyć się korzystania z tych urządzeń, a czasami sama piszę programy ułatwiające takim osobom korzystanie z komputera. Oprócz tego mogę zajmować się tworzeniem sieci komputerowych, np. w biurze czy urzędzie, oraz tworzeniem i utrzymaniem baz danych.
Co powinnam umieć?
Muszę znać alfabet Braille’a oraz urządzenia, które go wykorzystują, takie jak klawiatura brajlowska, notatniki brajlowskie, czyli urządzenia z klawiaturą brajlowską pozwalające na zapisywanie i odczytywanie notatek, brajlowskie drukarki tekstowe i graficzne, programy do przygotowania wydruku brajlowskiego oraz do zamiany tekstu na pismo Braille’a oraz wygrzewarki służące do uwypuklania grafiki, np. map, rysunków.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę prowadzić szkolenia dla osób niewidomych i słabowidzących, zarówno takich, które dopiero zaczynają pracować na komputerze, jak i dla tych, które wykorzystują go w pracy już od dawna , ale np. nagle pogorszył im się wzrok. Mogę też zajmować się przygotowywaniem stanowisk komputerowych dla osób niewidomych i słabowidzących, które pracują w urzędach, biurach, albo zajmują się telemarketingiem. Oprócz tego mogę podejmować współpracę ze szkołami integracyjnymi: pomagać w wyposażeniu sali komputerowej, szkolić uczniów i nauczycieli z obsługi komputerów przystosowanych do potrzeb osób słabowidzących, i uczelniami wyższymi: dzięki mojej pomocy mogą zapewnić jak najlepsze warunki do studiowania dla niewidomych i niedowidzących studentów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.