ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Diagnostka samochodowa

Badam stan techniczny pojazdów i oceniam, czy mogą bezpiecznie poruszać się po drogach.

Diagnostka samochodowa

Badam stan techniczny pojazdów i oceniam, czy mogą bezpiecznie poruszać się po drogach.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy po ulicach jeżdżą sprawne pojazdy, a kierowcy i pasażerowie mogą czuć się bezpieczniej. Czasem do mojej stacji diagnostycznej trafiają najnowsze modele samochodów, naszpikowane wymyślną elektroniką, innym razem sprawdzam takie, które mają długą i ciekawą historię. Mój własny samochód zawsze jest dobrze przygotowany do jazdy.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się badaniem stanu technicznego rozmaitych pojazdów: samochodów osobowych, ciężarówek, autobusów. Oceniam, czy mogą bezpiecznie poruszać się po drogach, czy się do tego nie nadają, bo np. mają niesprawne hamulce, źle wyregulowane światła, uszkodzoną skrzynię biegów albo inne usterki, które mogą być przyczyną wypadku. Takie badania są obowiązkowe dla wszystkich typów pojazdów mechanicznych i muszą być przeprowadzane regularnie. Zwykle podczas badania nie muszę rozmontowywać pojazdu, a jedynie porównuję wartości konkretnych parametrów, m.in. moc silnika, zużycie paliwa, zbieżność kół, pracę cylindrów, emisję spalin, siłę hamowania z tymi, które określił producent dla danego modelu. Wiele usterek można rozpoznać “na oko” - na podstawie charakterystycznych odgłosów silnika albo wyglądu danej części. W mojej pracy przydaje się więc dobry wzrok i słuch. 


Co powinnam umieć? 

W mojej pracy muszę znać się na budowie i działaniu wszystkich układów i podzespołów pojazdów mechanicznych, które kontroluję, m.in. kierowniczego, wspomagania, wydechowego, hamowania, instalacji elektrycznej, świateł, żeby móc oceniać ich sprawność. 


W pracy używam specjalistycznego sprzętu pomiarowego, m.in. analizatora spalin, wykrywacza nieszczelności instalacji gazowej, skanera diagnostycznego, opóźnieniomierza do kontroli hamulców, dlatego muszę wiedzieć, jak go używać. Muszę też umieć posługiwać się programami do komputerowej diagnostyki samochodów, żeby móc oceniać stan techniczny pojazdów wyposażonych w komputer pokładowy. 
Muszę znać się na elektromechanice, żeby móc sprawdzać stan instalacji elektrycznych. Potrzebuję też wiedzy o właściwościach materiałów, z których zbudowane są części samochodowe, żeby właściwie oceniać ich zużycie i wiedzieć, kiedy trzeba je wymienić. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • sumienność,
  • spostrzegawczość,
  • dociekliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność na stres, ponieważ czasami klienci nerwowo reagują, gdy mówię im, że pojazd nie może być dopuszczony do ruchu i wymaga naprawy,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • rzetelność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w stacjach kontroli pojazdów, w przedsiębiorstwach transportowych, warsztatach samochodowych, autoryzowanych stacjach obsługi i naprawy pojazdów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.