Zdjęcie zawodu
W. męska

Szklarka

Szklę ramy okienne, drzwiowe, wystawy, szklarnie, meble.

Szklarka

Szklę ramy okienne, drzwiowe, wystawy, szklarnie, meble.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci mają solidnie zamontowane szyby w oknach, ładne drzwi, kabiny prysznicowe czy odporne na zaplamienie, szklane ścianki w kuchni. Kwiaty i warzywa mogą pięknie wyrastać i dojrzewać w szklarniach, czy inspektach. Ozdobne lustra, piaskowane detale klatek schodowych, hotelowych recepcji czy wind oraz meble ze szklanymi blatami i drzwiczkami są nie tylko funkcjonalne, ale i cieszą oko użytkowników.

Czym się zajmuję?

Jestem szklarką, więc moja praca to szyby. Montuję je w oknach domów, drzwiach, gablotach wystawowych, świetlikach, inspektach, szklarniach. Mogę też wstawiać szklane elementy w meblach: blaty stołów, drzwiczki szafek, okładać szkłem kolumny i ściany, oprawiać obrazy w ramki ze szklanymi szybkami. Tworzę, odnawiam i oprawiam lustra, ale także wykonuję nietypowe elementy wystroju, takie jak akwaria.


Pierwszą czynnością, którą wykonuję, jest dokładne przycięcie szkła zgodnie z pomiarami i rysunkami technicznymi. Potem taką szklaną taflę trzeba często wyprofilować, przyciąć i oszlifować jej krawędzie, np. gdy robię szklany blat stołu muszę zadbać, by przyszły użytkownik nie skaleczył się o ostry rant, oraz wywiercić otwory niezbędne np. do zamontowania klamek, zawiasów czy uchwytów. Pracując przy tworzeniu okien albo drzwi ze szklanymi szybami osadzam docięte na wymiar tafle szkła w ramach.
Te mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, tworzyw sztucznych albo metalu. Szkło mocuję w odpowiedni dla danej ramy sposób i uszczelniam kitem szklarskim. Okładając szkłem ściany, kolumny i inne elementy budynków używam specjalnych klejów do szkła. Oprawiając obrazy nie tylko przycinam do odpowiednich wymiarów tafle szkła, ale też dopasowuję ramki tak, żeby współgrały z oprawianym dziełem.
Wytwarzając lustra najpierw poleruję taflę szkła typu float: to bezbarwne szkło wysokiej jakości z idealnie gładką powierzchnią, potem pokrywam ją roztworem srebrzącym, a po wysuszeniu zabezpieczam farbą niezawierającą ołowiu, np. epoksydową. W efekcie otrzymuję szkło idealnie odbijające obraz otoczenia. Czasem zdarza mi się też pracować przy renowacji szklanych elementów zabytkowych obiektów. Znam się też na metodach zdobienia szkła, takich jak woskowanie, piaskowanie, czyli rysowanie wzorów piaskiem pod ciśnieniem, czy trawienie, np. kwasem fluorowodorowym.


Co powinnam umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na rodzajach szkła i jego właściwościach, żeby do każdej tafli dobrać odpowiednie wiertła, tarcze szlifierek, czy ciśnienie w piaskarce oraz wiedzieć, z jaką siłą mogę nimi operować, żeby szkło nie pękło. Jeśli zrobię błąd, przeważnie nie mogę go poprawić, bo materiał, na którym pracowałem zostanie zniszczony.


Muszę potrafić sprawnie posługiwać się narzędziami i sprzętem, takim jak szlifierki, krajarki diamentowe, wiertarki, przykładnice ramowe, kółka stalowe, pantografy, pilniki, klamry, osełki. Przy zdobieniu szkła przydają mi się zdolności artystyczne.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • spostrzegawczość,
  • szybki refleks.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładzie szklarskim, przedsiębiorstwie produkcyjnym, lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.