ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Nurek

Wykonuję różne zadania nurkując pod wodą.

Nurek

Wykonuję różne zadania nurkując pod wodą.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Oglądam piękno podwodnego świata, które nie każdy może zobaczyć na własne oczy. Podczas prac na dnie morza mogę zrobić ważne odkrycia, np. znaleźć wrak statku, który od wielu lat spoczywał w głębinach. Dzięki mojej pracy podwodne rurociągi i kable dostarczają wszystkim ropę, gaz, prąd i Internet.

Czym się zajmuję?

To zależy od tego, dla kogo akurat pracuję. Mogę poszukiwać zaginionych statków, ładunków zagubionych podczas katastrofy albo sztormu, czasem sprawdzam jakość podwodnych instalacji, takich jak: rurociągi, budowy hydrotechniczne, oraz konserwuję je i remontuję. Jeśli pracuję w stoczni, to np. sprawdzam, naprawiam i konserwuję elementy statków zanurzone pod wodą. Biorę też udział w podwodnych pracach budowlanych, takich jak: cięcie metali, spawanie, betonowanie, i instalatorskich: układanie podwodnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. 


Podczas pracy pod wodą często wykonuję swoje zadania w zespole, jestem też w stałym kontakcie z osobami koordynującymi moją pracę z pokładu statku czy platformy wiertniczej. Muszę więc umieć pracować w grupie i porozumiewać się z innymi bez słów, używając specjalnych gestów. Praca nurka jest ciężka i niebezpieczna, ale sprawia mi ogromną satysfakcję.


Co powinienem umieć?

W mojej pracy posługuję się specjalistycznym sprzętem, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na jego budowie i obsłudze, oraz dokładnie go sprawdzać za każdym razem przed zejściem pod wodę. Używam zarówno prostych narzędzi, np. przecinak, klucz, jak i tych bardziej skomplikowanych: ściągacz do lin i blach, podnośnik, rozpieracz, nożyce klamrowe, winda hydrauliczna, szczotka obrotowa, wiertarka. Poza tym muszę umieć obsługiwać sprzęt potrzebny mi do nurkowania: akwalungi, kamizelki i skafandry nurkowe, maski, hełmy. Od tego zależy przecież moje życie i bezpieczeństwo.


Muszę wiedzieć, jak przygotować się do zanurzenia, ile czasu mogę przebywać na konkretnej głębokości, oraz jak szybko powinienem się wynurzać, żeby nie mieć problemów zdrowotnych. Groźna jest zwłaszcza choroba dekompresyjna, czyli zespół objawów występujących po zbyt szybkim wynurzeniu się albo zbyt długim przebywaniu pod wodą – bóle stawów, obrzęki, zawroty głowy, utrata przytomności.
Muszę znać fizykę, żeby wiedzieć, jakie ciśnienie panuje na konkretnej głębokości, jaka jest gęstość wody i widoczność, jakie mieszanki oddechowe powinny być stosowane w konkretnych warunkach i jakie siły działają pod wodą na ciało człowieka oraz jakie uszkodzenia zdrowia mogą powodować, np. choroba dekompresyjna, zator gazowy, urazy ucha środkowego. Dzięki tej wiedzy mogę zabrać ze sobą sprzęt odpowiedni do pracy na konkretnej głębokości, zapewniający mi bezpieczeństwo, oraz dobrze przygotować się do zanurzenia i wynurzenia.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • odpowiedzialność,
  • odwaga,
  • sumienność,
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w portach, na platformach wiertniczych, w jednostkach ratownictwa okrętowego, w firmach zajmujących się budową podwodnych rurociągów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.