ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Mechanik lotniczy

Dbam o sprawne działanie wszystkich części samolotu.

Mechanik lotniczy

Dbam o sprawne działanie wszystkich części samolotu.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca jest bardzo ważna, od niej zależy bezpieczeństwo pilotów i pasażerów statków powietrznych. Dzięki mnie ratownicy medyczni mają sprawne śmigłowce, którymi szybko transportują poszkodowanych do szpitala.

Czym się zajmuję?

Jako mechanik lotniczy dbam o stan techniczny samolotów, helikopterów i innych statków powietrznych. Robię naprawy, remonty i przeglądy techniczne – sprawdzam, czy każda część silnika i inne elementy samolotu są sprawne i właściwie zamocowane. Wszystko ma znaczenie dla bezpieczeństwa załogi i pasażerów, nawet najmniejsza śrubka musi być odpowiednio mocno dokręcona i nieuszkodzona. Muszę więc dokładnie znać się na budowie maszyn, które mam pod swoją opieką. Bardzo ważne dla działania statków powietrznych są też smary, środki konserwujące i czyszczące. Wiedza i doświadczenie w pracy mechanika pozwalają mi patrząc na silnik samolotu przewidzieć, co może się w nim zepsuć i w porę wymienić części, które mogłyby przestać działać, dokręcić śruby i śrubki, wyczyścić elementy, które mogłyby się zablokować. Oprócz usuwania usterek wymieniam też części samolotu, które trzeba wymienić na nowe po określonym czasie użytkowania. Technologia wciąż idzie naprzód i pojawiają się nowe rozwiązania, nowe materiały, typy silników oraz części samolotowych, dlatego muszę cały czas dokształcać się na rozmaitych kursach i szkoleniach. W tym zawodzie nie ma monotonii, każdy dzień przynosi nowe wyzwania i problemy do rozwiązania. Jestem dumny, że dzięki mojej pracy samoloty mogą bezpiecznie latać po niebie. 


Co powinienem umieć? 

Lepiej jest zapobiegać awariom, niż je usuwać, dlatego muszę wiedzieć, jak działa silnik i jaka jest rola innych elementów samolotu, a także znać się na przeciążeniach, na które są narażone, czyli inaczej mówiąc na prawach fizyki, a zwłaszcza na awionice. 


Muszę dobrze znać skład chemiczny smarów, substancji czyszczących i konserwujących, żeby wiedzieć, które można stosować do konkretnych części samolotu i jak dużo należy ich użyć, żeby wszystkie części dobrze działały. 
Muszę znać się na dokumentacji technicznej statków powietrznych, umieć czytać te dokumenty, np. plany budowy silnika, i wypełniać protokoły napraw. W mojej pracy używam wielu specjalistycznych narzędzi i przyrządów, dlatego muszę dobrze znać się na ich działaniu. 
Muszę znać się na materiałach, z których buduje się części statków powietrznych, na sposobach produkcji tych części, ich właściwym montowaniu i rozmontowywaniu, na programach używanych do projektowania, rodzajach powłok ochronnych oraz sposobach obliczania ich wytrzymałości. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy, 
  • umiejętność logicznego rozumowania, 
  • dokładność, 
  • spostrzegawczość, 
  • skrupulatność, 
  • opanowanie, 
  • wytrwałość, 
  • cierpliwość, 
  • wyobraźnia przestrzenna. 

Gdzie mogę pracować? 

Oprócz bycia członkiem obsługi technicznej samolotów na lotnisku mogę też pracować dla wielkich firm produkujących najnowocześniejsze statki powietrzne, być częścią zespołu konstruującego prototypy nowych maszyn i testującego nowe rozwiązania.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.