Zdjęcie zawodu
W. męska

Funkcjonariuszka SOK

Dbam o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących koleją.

Funkcjonariuszka SOK

Dbam o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących koleją.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Cieszę się, że dzięki mojej pracy pasażerowie i towary przewożone pociągami bezpiecznie docierają do celu. Satysfakcję sprawia mi też udział w zatrzymywaniu przestępców.

Czym się zajmuję?

Odpowiadam za bezpieczeństwo pasażerów podróżujących pociągami oraz wszystkich czekających na dworcach i odprowadzających podróżnych. Zajmuję się także ochroną własności Polskich Kolei Państwowych, takiej jak: wagony, lokomotywy, tory i trakcje kolejowe, wyposażenie dworców, oraz wszystkich towarów, które kolej przewozi. Dla złodziei to łakome kąski, kradną nie tylko pojedyncze przesyłki, ale także węgiel, ropę, czy złom, a nawet szyny kolejowe i przewody elektryczne zasilające linie kolejowe, wszystko, co mogą potem sprzedać i dużo zarobić, dlatego często patroluję dworce, tory i bocznice kolejowe, czyli miejsca, gdzie ładuje się i rozładowuje wagony, a pociągi czekają na wyruszenie w drogę. Codziennie spotykam się z różnymi ludźmi, dlatego ważne jest żebym umiała z każdym się dogadać. 


Do moich obowiązków należy też kontrolowanie stanu torów, mostów i wiaduktów kolejowych, zwrotnic oraz innych urządzeń, ponieważ od ich sprawnego działania zależy bezpieczeństwo podróżnych i pracowników kolei. Jeśli któryś z elementów zostanie uszkodzony, może dojść do wypadku. Muszę więc bardzo dobrze znać się na budowie i działaniu tych urządzeń, żeby móc w porę zauważyć usterki. Czasami zajmuję się także konwojowaniem szczególnie cennych przesyłek albo… kibiców piłkarskich jadących na lub wracających do domów po meczu. Często współpracuję z Policją, Strażą Graniczną i innymi służbami dbającymi o bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa. Razem urządzamy np. zasadzki na złodziei albo rozpracowujemy przemytników ukrywających w wagonach kontrabandę. W tym zawodzie zdarzają się niebezpieczne i stresujące sytuacje, np. zatrzymywanie agresywnych sprawców kradzieży, dlatego muszę umieć szybko reagować i być odporny na stres. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać podstawy udzielania pierwszej pomocy, żeby móc pomagać osobom, które źle się poczują albo np. zostaną poszkodowane przez agresywnych pasażerów. Muszę też dobrze znać się na przepisach obowiązujących na kolei, żeby móc sprawiedliwie wystawiać mandaty osobom, które złamały te przepisy, np. przechodziły przez tory w niedozwolonym miejscu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • sumienność,
  • odwaga,
  • odporność na stres,
  • opanowanie,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • dociekliwość,
  • samokontrola,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować na jednym z posterunków Straży Ochrony Kolei, zlokalizowanych na terenie całego kraju.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.