Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Web designer

Przygotowuję projekty graficzne stron internetowych zgodnie z zamówieniami moich klientów.

Web designer

Przygotowuję projekty graficzne stron internetowych zgodnie z zamówieniami moich klientów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Efekty mojej pracy trafiają do internetu, gdzie oglądają je miliony ludzi. To daje ogromną satysfakcję. Moje dzieło zwykle jest wizytówką nowej firmy lub projektu. W związku z tym poznaję mnóstwo ludzi, którzy robią ciekawe rzeczy, i cieszę się, że mogę im pomóc dobrze wystartować. Ta praca daje też wolność. Potrzebuję do niej tylko komputera, więc zamiast siedzieć w biurze mogę pracować w domu, w kawiarni lub na łące - gdziekolwiek. Zazwyczaj mogę też wybierać, w które dni i w jakich godzinach chcę pracować, bo pracodawca rozlicza mnie z efektów a nie z czasu. Ta praca nie jest monotonna, nieustannie mam nowe wyzwania i muszę się dokształcać, aby być na bieżąco, bo technologie komputerowe rozwijają się bardzo szybko.

Czym się zajmuję?

Moim zadaniem jest projektowanie i przygotowywanie elementów grafiki komputerowej, które zadecydują o wyglądzie strony internetowej lub portalu. Przygotowuję grafikę zgodnie z założeniami konkretnego projektu i wymaganiami klientów. Łącząc moją wiedzę, wyobraźnię i najnowsze trendy opracowuję layouty, czyli szablony pokazujące stały układ elementów na konkretnej stronie internetowej. Sam tworzę potrzebne grafiki lub korzystam z gotowych materiałów graficznych, takich jak zdjęcia, rysunki. Jeśli wykorzystuję materiały, których autorami są inne osoby, muszę wiedzieć, jak mogę z nich korzystać zgodnie z przepisami prawa i jak należy odpowiednio oznaczać ich twórców.


Programy do grafiki komputerowej nie mają przede mną tajemnic. Umiem tworzyć grafikę trójwymiarową, animacje, ilustracje wektorowe i bitmapowe, dobierać czcionki, składać tekst, obrabiać filmy i zdjęcia. Dzięki znajomości języków sieci - HTML, CSS i Javascript - potrafię potem połączyć te elementy w doskonale wyglądającą stronę w internecie lub baner reklamowy.
Umiejętności graficzne wykorzystuję też czasem do przygotowywania materiałów przeznaczonych do druku, takich jak katalogi, broszury, ulotki, etykiety na opakowania, wizytówki, reklamy wielkoformatowe na billboardy, czy nawet reklamy telewizyjne. W tej pracy niezbędny jest zarówno zmysł artystyczny, jak i wiedza techniczna z zakresu programowania i produkcji multimediów.


Co powinienem umieć?

Muszę umieć pisać złożone programy dynamicznie tworzące stronę internetową, rozumieć działanie baz danych i programów działających na serwerach, a także działanie sieci komputerowych, aby strony szybko się ładowały. 


Muszę świetnie znać geometrię i algebrę, aby umieć rozmieszczać elementy posługując się współrzędnymi i pisać programy obliczające pozycje elementów. Muszę też doskonale znać interpunkcję i ortografię, bo języki programowania nie wybaczają nawet najdrobniejszych błędów. 
Muszę znać się na dynamice i grawitacji, aby umieć tworzyć wiarygodnie wyglądające animacje, oraz umieć rysować i malować nieskomplikowane obrazy, dobierać palety kolorów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wrażliwość estetyczna,
  • samodzielność,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność twórczego rozwiązywania problemów.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, agencjach interaktywnych, studiach graficznych, wydawnictwach, w telewizji, serwisach internetowych, w przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem oprogramowania, w działach informatycznych różnych firm. Mogę też pracować jak freelancer i przyjmować zlecenia od wielu klientów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.