Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Inżynier analizy danych

Tworzę systemy gromadzące i analizujące różnego rodzaju dane.

Inżynier analizy danych

Tworzę systemy gromadzące i analizujące różnego rodzaju dane.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo wiem, że ma wpływ na sukces firm z wielu branż, wygodniejsze życie mieszkańców wielkich miast, sprawne zarządzanie inwestycjami. Na co dzień mam do czynienia z najnowszym oprogramowaniem komputerowym, realizuję różnorodne zlecenia i nigdy nie narzekam na monotonię w pracy.

Czym się zajmuję?

We współczesnym świecie coraz większą rolę odgrywają wszelkiego rodzaju dane. Od nich zależy sukces firm i instytucji państwowych oraz samorządowych oraz sprawne działanie nowoczesnych, inteligentnych miast. Aby gromadzić, przetwarzać i bezpiecznie przechowywać te dane niezbędna jest praca specjalistów takich, jak ja, czyli inżynierów systemów analizy danych. Czym dokładnie się zajmuję? Projektuję i buduję nowe bazy i hurtownie danych oraz systemy, które służą do przetwarzania danych do postaci bardziej czytelnej wizualnie oraz do ich analizowania. 


Chodzi o to, żeby dane były zbierane na bieżąco, klasyfikowane pod względem typu, np. dane strukturalne, tekstowe, grafowe oraz przestrzenne, odpowiednio grupowane oraz przedstawiane w czytelnej formie. Wtedy na ich podstawie da się wyciągać właściwe wnioski, np. o zainwestowaniu w nową linię produkcyjną, wypuszczeniu nowej formy reklamy albo umieszczeniu w mieście większej liczby czujników określonego rodzaju i jakości. 
Łącząc wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami oceniam jakość dotychczas stosowanych sposobów pozyskiwania, gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych i wskazuję, jak je ulepszyć. Czasem istniejący system łatwo da się poprawić, a czasem lepiej i szybciej zaprogramować całkiem nowy lub zbudować innowacyjną bazę danych. Kiedy opracuję już projekt nowej bazy danych, sposób gromadzenia informacji, nowe zabezpieczenia, system analizy, przedstawiam go moim klientom/zleceniodawcom, a po ich akceptacji wdrażam w życie. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać języki programowania, np. C, C++, R, Python, systemy rozproszone, zasady działania sztucznej inteligencji, metody uczenia maszynowego i kryptografii. Muszę wiedzieć, w jaki sposób projektować odporne na ataki hakerów systemy zapewniające bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz sprawnie działające pomimo awarii sprzętu, np. poprzez przechowywanie kopii danych w chmurze. 


W mojej pracy niezbędna jest szeroka wiedza z informatyki, bo dzięki niej wiem, jakie rozwiązania będą najlepiej pasować do specyfiki firmy, w której pracuję, oraz danych, z którymi na co dzień mam do czynienia. 
Bardzo potrzebna mi wiedza z matematyki, zwłaszcza z zakresu analizy matematycznej, teorii grafów i sieci, rachunku prawdopodobieństwa, statystyki matematycznej, równań różniczkowych, metod optymalizacji, szeregów czasowych, bo dzięki niej mogę właściwie projektować systemy analizy danych w zależności od potrzeb i specyfiki klienta. 
Muszę też bardzo dobrze znać język angielski, bo oprogramowanie, którego używam podczas pracy, zwykle ma interfejs w tym języku. Znajomość angielskiego pozwala mi też podnosić swoje kwalifikacje podczas rozmaitych kursów i szkoleń, oraz znaleźć dobrą pracę za granicą. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • umiejętność logicznego i analitycznego myślenia.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach z branży IT, przedsiębiorstwach z różnych branż, instytucjach państwowych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.