Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Programista aplikacji mobilnych

Projektuję, testuję i programuję aplikacje na urządzenia mobilne, np. tablety i smartfony.

Programista aplikacji mobilnych

Projektuję, testuję i programuję aplikacje na urządzenia mobilne, np. tablety i smartfony.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Aplikacje osobiste to przyszłość, a ja ją buduję. Dzięki mojej pracy urządzenia mobilne są jeszcze bardziej przyjazne użytkownikowi. Moje aplikacje pozwalają im robić niesamowite rzeczy bez wysiłku i specjalistycznej wiedzy. Ułatwiam ludziom życie i dobrze na tym zarabiam.

Czym się zajmuję?

Jako programista aplikacji mobilnych zajmuję się tworzeniem oprogramowania na różne urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Mogę pracować w firmie lub na własny rachunek. Dbam o to, żeby ułatwić użytkownikom korzystanie z nowych technologii, bez względu na ich wiek i doświadczenie, dlatego tworzę aplikacje dopasowane do ich potrzeb i posiadanych kompetencji cyfrowych. Moim zadaniem jest stworzyć aplikację, lub jej część, która będzie poprawnie działać. Podczas pracy testuję funkcjonowanie tworzonych aplikacji, żeby w porę zauważyć i usunąć ewentualne błędy. Oprócz tego mogę na bieżąco zmieniać kod aplikacji, żeby dostosowywać ją do nowości na rynku informatycznym, np. najnowszych wersji systemów operacyjnych, nowych urządzeń mobilnych, baz danych.


Zdarza się, że dostaję zlecenia na zaprojektowanie i wykonanie gier mobilnych, które tworzę we współpracy z grafikami. Sprawdzam też, jakie procesy w firmie, w której pracuję, można zautomatyzować i przygotowuję służące do tego aplikacje mobilne. To bardzo kreatywna praca. Jednocześnie wymaga się ode mnie dobrej znajomości programowania. Nie jest łatwo sprawić, żeby w aplikacji wszystko dobrze działało i ładnie wyglądało. Trzeba się cały czas uczyć nowych rozwiązań i technologii, bo ta dziedzina zmienia się bardzo szybko. 


Co powinienem umieć? 

Przy budowie aplikacji mobilnych przydaje mi się znajomość wielu zagadnień z dziedziny informatyki i wielu języków programowania. Muszę także współpracować z innymi specjalistami i rozumieć ich język. 


Muszę znać się na obsłudze komputera oraz programów potrzebnych do programowania, muszę potrafić tworzyć aplikacje na urządzenia mobilne. 
Muszę znać zasady matematyki aby umieć posługiwać się algorytmami potrzebnymi do programowania oraz znać język angielski, aby móc programować aplikacje dla obcokrajowców. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • spostrzegawczość,
  • systematyczność,
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • samodzielność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach, zajmujących się tworzeniem aplikacji mobilnych, gier na smartfony i tablety, w instytucjach naukowo-badawczych, centrach obliczeniowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.