Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Inżynier systemów VR

Projektuję systemy wirtualnej rzeczywistości pozwalające użytkownikom poczuć się, jakby rzeczywiście znajdowali się w środku gry komputerowej, kokpicie samolotu, itp.

Inżynier systemów VR

Projektuję systemy wirtualnej rzeczywistości pozwalające użytkownikom poczuć się, jakby rzeczywiście znajdowali się w środku gry komputerowej, kokpicie samolotu, itp.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają nowe systemy wirtualnej rzeczywistości, zapewniające nam świetną rozrywkę, pomagające w codziennym życiu i przyczyniające się do rozwoju różnych dziedzin nauki.

Czym się zajmuję?

Wirtualna rzeczywistość, czyli komputerowo wykreowana wizja przestrzeni, przedmiotów i wydarzeń, w coraz większym stopniu wkracza do naszego codziennego życia. Służy nam do rozrywki, kiedy możemy za pomocą okularów VR przenieść się w sam środek naszej ulubionej gry komputerowej, ale jest też narzędziem pozwalającym np. szkolić pilotów albo członków specjalnych jednostek wojskowych przygotowujących się do akcji w nieznanym terenie, na terytorium wroga, chirurgom nabywać biegłości przed przeprowadzeniem skomplikowanej operacji na żywym pacjencie, astronauci mogą w ten sposób szkolić się w obsłudze statków kosmicznych, trenować wychodzenie w przestrzeń. Dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy także \"zwiedzać\" światowe muzea nie wychodząc z domu, \"chodzić\" po ulicach średniowiecznych miast, lub przymierzyć ubrania w wirtualnym lustrze. Projektowaniem takich wirtualnych światów i ich zastosowań w różnych dziedzinach życia zajmują się specjaliści tacy, jak ja – inżynierowie wirtualnej rzeczywistości. 


Jak wygląda moja praca? Tworzę oprogramowanie, które odwzorowuje konkretny fragment rzeczywistości: miasto, maszynę, kokpit w samolocie, albo np. zaprojektowany świat gry komputerowej, na urządzeniach potrafiących kreować wirtualną rzeczywistość - VR, czyli Virtual Reality, takich jak okulary, hełmy, tablety czy komputery. Opracowuję interfejsy i systemy pozwalające użytkownikom \"wejść\" do wirtualnego świata. Żeby to osiągnąć, system musi wykonać mnóstwo obliczeń matematycznych, a ja muszę go do tego przygotować, stąd dla inżyniera VR konieczna jest bardzo dobra znajomość matematyki. Oprócz tego testuję i monitoruję działanie systemów, które zaprojektowałem, żeby w porę zauważyć ewentualne błędy i usunąć je przed zaprezentowaniem projektu użytkownikom. Wypełniam też niezbędną dokumentację techniczną i piszę raporty podsumowujące wyniki mojej pracy. 


Co powinienem umieć?

Muszę bardzo dobrze znać się na informatyce, na funkcjonowaniu komputera i jego urządzeń peryferyjnych, żeby móc wykorzystywać tę wiedzę przy tworzeniu systemów wirtualnej rzeczywistości. 


Oprócz opisu algorytmicznego muszę bardzo dobrze znać się na grafice 3D i potrafić modelować i modyfikować przestrzenne obiekty. Wirtualna rzeczywistość nie może przecież istnieć bez grafiki: trójwymiarowe postacie, budynki, rośliny, zwierzęta, elementy krajobrazu, czy narządy we wnętrzu ludzkiego ciała - to wszystko niezbędne elementy technologii VR. 
W mojej pracy bardzo istotna jest znajomość języka angielskiego, bo większość literatury fachowej jest napisana w tym języku, a programy używane do projektowania systemów wirtualnej rzeczywistości i rysowania grafiki trójwymiarowej mają angielski interfejs. Znajomość języka angielskiego pozwala mi także na znalezienie dobrej pracy w zagranicznych firmach zajmujących się VR. 
Muszę znać się na funkcjonowaniu i budowie nowoczesnych interfejsów komunikacji użytkownika z urządzeniami do wizualizacji wirtualnej rzeczywistości, potrafić posługiwać się językami programowania i projektowania, takimi jak C+, Unity lub Unreal, wiedzieć, jak wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana w różnych dziedzinach życia i potrafić wymyślać jej nowe zastosowania. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się tworzeniem systemów wirtualnej rzeczywistości. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.