Zdjęcie zawodu
W. męska

Projektantka mody

Tworzę projekty ubrań i dodatków do odzieży.

Projektantka mody

Tworzę projekty ubrań i dodatków do odzieży.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki swojemu talentowi mogę zrobić międzynarodową karierę i ubierać sławnych ludzi, np. słynne aktorki.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się projektowaniem ubrań i dodatków, zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień. Projektując ubrania dla sklepów odzieżowych muszę przygotować wykroje strojów i przekazać krawcowym wskazówki do szycia. Czasami własnoręcznie szyję prototyp albo kilka egzemplarzy, zwłaszcza przy tworzeniu kolekcji robionych na zamówienie konkretnego klienta. Jeśli projektuję artystyczne kreacje, to włączam się w organizowanie pokazów mojej kolekcji i uzgadniam z fotografami wygląd reklamującego ją katalogu ze zdjęciami. 


Moja praca związana jest z częstymi wyjazdami, np. do producentów tkanin, na pokazy i targi mody, sesje fotograficzne. Moje projekty muszą być zgodne z najnowszymi trendami, żebym mogła odnieść sukces w tej branży, dlatego muszę śledzić nowości pojawiające się na wybiegach w Paryżu, Nowym Jorku, Mediolanie czy Londynie. Moja praca sprawia mi wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy zaprojektowane przeze mnie ubrania zyskują uznanie znawców mody. 


Co powinnam umieć?

Pomysł na strój trzeba później narysować na papierze, dlatego muszę mieć zdolności plastyczne. 


Do wizualizacji moich projektów bardzo często używam też specjalnych programów komputerowych, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na ich obsłudze.
Konieczna jest także znajomość rodzajów tkanin i innych materiałów, z których można tworzyć stroje, żeby móc projektować takie, które będą wytrzymałe i wygodne w noszeniu. Muszę wiedzieć, jakie właściwości mają konkretne tkaniny, żeby móc dopasowywać je do przeznaczenia stroju: czy będzie narażony na rozciąganie albo przemoczenie, czy będzie musiał chronić przed wiatrem albo promieniowaniem UV? Dobór materiałów jest też uzależniony od funkcji, jakie ma pełnić dana część garderoby. 
Ważne jest, żebym znała co najmniej jeden język obcy, inaczej nie będę mogła porozumieć się z zagranicznymi dostawcami, fotografami, modelkami. Posługiwanie się językiem obcym jest mi też niezbędne, jeśli chcę znaleźć pracę w zagranicznych domach mody. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyobraźnia,
  • kreatywność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z innymi, bo w mojej pracy spotykam się z wieloma ludźmi,
  • zdolności negocjacyjne,
  • umiejętność ciekawego opowiadania o moich projektach.

Gdzie mogę pracować?

Mogę pracować jako samodzielna projektantka albo znaleźć pracę w zespole zajmującym się projektowaniem ubrań dla znanych firm odzieżowych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.