Zdjęcie zawodu
W. męska

Arteterapeutka

Prowadzę zajęcia z terapii poprzez sztukę.

Arteterapeutka

Prowadzę zajęcia z terapii poprzez sztukę.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Praca sprawia mi wiele satysfakcji, ponieważ dzięki moim zajęciom z wykorzystaniem różnych gałęzi sztuki ich uczestnicy uczą się radzić sobie z emocjami, pokonywać lęki, naprawiać relacje z rodziną i rówieśnikami, stają się bardziej otwarci na świat, odkrywają swoje talenty. Cieszę się, że mogę im w tym pomagać.

Czym się zajmuję?

Prowadzę zajęcia z dorosłymi i z dziećmi mającymi różne problemy emocjonalne i zdrowotne. Wykorzystuję do tego biblioterapię, czyli terapię polegającą na czytaniu odpowiednio dobranych wierszy, opowiadań i książek, choreoterapię, czyli terapię tańcem, teatroterapię, czyli terapię polegającą na wykorzystaniu metod psychodramy, pantomimy oraz oglądaniu spektakli teatralnych. 


Posługuję się też filmoterapią, czyli terapią polegającą na oglądaniu filmów i dyskutowaniu o nich oraz na nagrywaniu własnych filmów, muzykoterapią, bierną, polegającą na słuchaniu muzyki oraz czynną, polegającą na śpiewaniu piosenek albo grze na instrumentach, i różnymi sztukami plastycznymi, to np. rysunek, rzeźba, malarstwo, fotografia. Podczas tych zajęć uczestnicy mogą wyciszyć swoje emocje, nauczyć się pokonywać lęki, zdobywać nowe umiejętności i odkrywać swoje talenty. Zajęcia mogą mieć charakter indywidualny albo grupowy, w zależności od potrzeb moich podopiecznych. Uczestnicy podczas zajęć rozwijają wrażliwość na sztukę, poczucie estetyki, tworzą piękne przedmioty użytkowe, takie jak witraże, ikebany, obrazy, makaty. 
Żeby móc pracować w tym zawodzie muszę skończyć studia z psychologii, pedagogiki, sztuki, medycyny albo innych, pokrewnych dziedzin oraz studia podyplomowe z arteterapii. Dzięki studiom wiem, jak przeprowadzać zajęcia z biblioterapii, muzykoterapii, choreoterapii, teatroterapii, filmoterapii i terapii z wykorzystaniem różnych technik plastycznych w taki sposób, żeby jak najlepiej pomóc moim podopiecznym w rozwiązywaniu ich problemów. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na prowadzeniu różnych rodzajów terapii poprzez sztukę i wiedzieć, jak zapewnić moim podopiecznym podczas zajęć poczucie bezpieczeństwa, wiedzieć, jaki rodzaj terapii zastosować w przypadku osób z konkretnymi problemami emocjonalnymi lub zdrowotnymi oraz oceniać czy i jak szybko następuje u nich poprawa. Muszę też potrafić właściwie interpretować prace plastyczne, które wykonują uczestnicy moich zajęć, ponieważ w ten sposób mogę lepiej zrozumieć ich problemy i trudności, z którymi się zmagają. 


Muszę znać się na funkcjonowaniu ludzkiej psychiki, żeby umieć rozpoznawać problemy emocjonalne moich podopiecznych, dobierać najlepszy dla nich rodzaj terapii poprzez sztukę oraz wiedzieć, jak skutecznie zachęcać ich do udziału w zajęciach. 
Potrzebuję też wiadomości z biologii, a zwłaszcza wiedzy o wzajemnym wpływie stanu zdrowia na samopoczucie, a emocji na zdrowie i zachowanie człowieka, aby móc właściwie interpretować postępowanie moich podopiecznych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, szkołach, sanatoriach, albo prowadzić własną firmę zajmującą się arteterapią.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.