Zdjęcie zawodu
W. męska

Piercerka

Zajmuję się przekłuwaniem różnych części ciała i wprowadzaniem w te miejsca rozmaitych dekoracyjnych elementów, np. kolczyków.

Piercerka

Zajmuję się przekłuwaniem różnych części ciała i wprowadzaniem w te miejsca rozmaitych dekoracyjnych elementów, np. kolczyków.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo pozwala mi poznawać bardzo różnorodnych ludzi. Oni zyskują nowy wygląd korzystając z moich usług, a ja mogę doskonalić swoje umiejętności i opracowywać ciekawe wzory elementów do piercingu.

Czym się zajmuję?

Ozdabiam ciała moich klientów kolczykami, specjalnymi tunelami lub innymi dekoracyjnymi elementami. Najczęściej na miejsca przekłucia wybierane są uszy, nos, wargi, język, pępek i miejsca intymne. Gdy zgłasza się do mnie osoba chcąca wykonać sobie piercing, najpierw omawiam z nią, jaki efekt chce osiągnąć i wyjaśniam możliwe powikłania takiego zabiegu. Chodzi przede wszystkim o ludzi z przewlekłymi chorobami, które mogą zaburzać proces wgajania wszczepianych elementów. Osoby z cukrzycą, mające skłonność do alergii i tworzenia się bliznowców, czyli zgrubiałych, niekiedy przebarwionych, wypukłych zmian skórnych pojawiających się w miejscu rany lub urazu skóry powinny poważnie zastanowić się przed podjęciem decyzji o założeniu sobie kolczyka czy tunelu. Przeciwwskazaniem do takiego ozdabiania ciała są zaburzenia krzepnięcia krwi. Rozmawiam więc z klientem o stanie jego zdrowia, żeby mieć pewność, że przekłucie ciała nie spowoduje u niego problemów zdrowotnych. Pomagam też wybrać biżuterię, którą dana osoba chce ozdobić swoje ciało. Wybór odpowiedniego kolczyka zależy nie tylko od gustu klienta, ale także od miejsca przekłucia i indywidualnej budowy anatomicznej. Chodzi np. o długość kolczyka, którym ktoś chce ozdobić nos, brew, czy ucho.


Gdy już dowiem się, czego życzy sobie klient i jaki chce osiągnąć efekt, mogę zabrać się do właściwego zabiegu. Samo przekłuwanie ciała trwa krótko. Trzeba chwycić skórę w ustalonym miejscu dłonią lub specjalnymi szczypcami, przebić ją specjalną igłą i założyć kolczyk lub tunel. Ważne, by dbać o czystość pomieszczenia, w którym wykonuję piercing i stosować jednorazowy sprzęt, albo taki, który można sterylizować w autoklawie. Niezbędne jest też dokładne odkażenie miejsca przekłucia i wszystkich przedmiotów, z którymi ma styczność klient. W pracy dbam o to, aby używać tylko elementów wysokiej jakości od sprawdzonych producentów.
Po zabiegu muszę jeszcze poinformować klienta, jak będzie przebiegać proces gojenia się, ile dni, tygodni lub miesięcy będzie to trwać i jak należy w tym czasie dbać o miejsce, w które wprowadziłam ozdobny element. Powinnam też uprzedzić, że w przypadku problemów z gojeniem powinien zgłosić się do chirurga.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na anatomii i fizjologii człowieka, a zwłaszcza na budowie skóry, znać rozmieszczenie leżących płytko pod skórą naczyń krwionośnych i nerwów, znać zasady antyseptyki i aseptyki. Muszę też wiedzieć, jakie są przeciwwskazania do wykonywania piercingu.


Muszę znać się na środkach do dezynfekcji rąk, powierzchni, skóry i sprzętu, którego używam w pracy, wiedzieć, jak należy ich używać, aby zapewnić jak najbezpieczniejsze warunki do przekłuwania ciała.
Muszę znać właściwości materiałów, z których wykonane są narzędzia i ozdoby: kolczyki, tunele i inne elementy, które wkładam w ciało klienta podczas zabiegu piercingu. Dzięki tej wiedzy mogę odpowiednio sterylizować i dezynfekować takie materiały nie narażając ich na zniszczenie oraz doradzić wybór odpowiednich ozdób osobom uczulonym na nikiel.
Muszę potrafić używać niezbędnego w mojej pracy sprzętu, takiego jak szczypce, pęsety, wkrętaki i igły do piercingu, szklane i stalowe rurki do przekłuć, rękawiczki jednorazowe, podkłady higieniczne, maseczki ochronne, kompresy gazowe. Muszę też wiedzieć, jak obsługiwać autoklawy i inne urządzenia służące do sterylizacji materiałów i narzędzi do piercingu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • zmysł estetyczny,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w salonach tatuażu lub piercingu. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.