ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Farmaceuta

Kieruję pracą apteki, przygotowuję i sprzedaję leki przepisane przez lekarza i specyfiki, które można kupić bez recepty.

Farmaceuta

Kieruję pracą apteki, przygotowuję i sprzedaję leki przepisane przez lekarza i specyfiki, które można kupić bez recepty.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Zawód farmaceuty daje naprawdę szerokie możliwości rozwoju. Nie trzeba koniecznie pracować w aptece. Można zajmować się m.in. badaniem działania leków na mikroorganizmy, analizowaniem ich składu, przemysłowym tworzeniem nowych substancji leczniczych, określaniem, w jaki sposób na ludzki organizm oddziałują rozmaite substancje zawarte w żywności, brać udział w badaniach klinicznych nad lekami albo zajmować się edukacją społeczeństwa w zakresie postaw prozdrowotnych. Cieszy mnie, że pomagam ludziom dbać o zdrowie.

Czym się zajmuję?

Moja praca polega przede wszystkim na wydawaniu leków i wyrobów medycznych, zarówno przepisanych przez lekarza jak i dostępnych bez recepty. Do moich obowiązków należy też ocena jakości leków recepturowych, aptecznych i gotowych oraz ich właściwe przechowywanie. Czasem zajmuję się też przygotowywaniem ręcznie robionych leków, zgodnie z przepisem lekarza, albo przystosowywaniem dawek do potrzeb konkretnego pacjenta - to ważne zwłaszcza u małych dzieci. Do moich obowiązków należy też zgłaszanie do odpowiednich instytucji działań niepożądanych leków. W moim zawodzie potrzebna jest dokładność, staranność i cierpliwość przy sporządzaniu leków. Jeśli się pomylę, źle odmierzę składniki, lekarstwo, które przygotowuję, nie będzie działać tak, jak powinno, a w najgorszym wypadku może pacjentowi zaszkodzić. Muszę śledzić na bieżąco rynek medykamentów, żeby móc proponować klientom lek najlepiej dobrany do ich dolegliwości lub tańszy zamiennik drogiego lekarstwa. W mojej pracy przydaje się też znajomość ludzkiej psychiki, żeby wytłumaczyć pacjentowi, dlaczego powinien kupić lek rekomendowany przeze mnie, a nie ten, który akurat jest szeroko reklamowany w mediach i zaoferować klientom właściwą opiekę farmaceutyczną. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na chemii i biologii, żeby wiedzieć, jakie substancje są stosowane do wyrobu medykamentów, jak mogą ze sobą reagować i w jakich warunkach będą stabilne. Muszę też mieć rozległą wiedzę o roślinach leczniczych i ich działaniu na organizm człowieka. Muszę wiedzieć, jakie preparaty są skuteczne w konkretnych dolegliwościach, znać zamienniki różnych leków i wiedzieć, których nie wolno przyjmować razem, bo ich wzajemne oddziaływanie może być bardzo niekorzystne. Wszystko to pomaga mi doradzać przychodzącym do apteki pacjentom. 


Muszę także świetnie znać chemię, by wiedzieć, jak sprawdzić, czy lek ma odpowiedni skład i jak tworzy się nowe substancje lecznicze. Pracę w aptece ułatwiają mi specjalne programy komputerowe, muszę więc umieć je obsługiwać oraz potrafić szybko przeszukiwać bazy danych w poszukiwaniu leków zawierających określony składnik albo działających na konkretną chorobę. 
W mojej pracy przydaje się znajomość łaciny. To w tym języku podawane są najczęściej międzynarodowe nazwy substancji leczniczych, ziół czy chorobotwórczych mikrobów. Ważne są też umiejętności matematyczne, bo przygotowując lekarstwa muszę np. umieć przeliczać ilości składników i wyrażać je w procentach. Matematyka jest mi potrzebna także do statystycznej analizy jakości leków. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • sumienność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w aptekach ogólnodostępnych lub szpitalnych, w firmach produkujących leki, hurtowniach farmaceutycznych, w firmach zajmujących się kontrolą jakości produkowanych leków.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.