Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Doradca klienta

Zajmuję się obsługą klientów oraz budowaniem przyjaznych relacji z nimi.

Doradca klienta

Zajmuję się obsługą klientów oraz budowaniem przyjaznych relacji z nimi.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Reprezentując firmę w kontaktach z klientami buduję jej pozytywny wizerunek oraz sprawiam, że klienci czują się doceniani i miło obsługiwani, dlatego chętnie kupują nasze produkty lub usługi.

Czym się zajmuję?

Jako doradca klienta zatrudniony w przedsiębiorstwie lub instytucji jestem odpowiedzialny za kontakty ze stałymi klientami i pozyskiwanie nowych. Dbam o to, żeby klienci byli zadowoleni z naszej oferty i chcieli do nas wracać z kolejnymi zamówieniami. Staram się zdobyć ich zaufanie i sympatię, bo na decyzje o kupnie towarów lub usług często wpływają pozytywne emocje. Bardzo istotną częścią mojej pracy jest przygotowywanie i zawieranie umów z klientami oraz opracowywanie raportów sprzedażowych. Badam też rynek produktów lub usług, które oferuje moja firma. To najlepszy sposób, żeby znaleźć potencjalnych klientów oraz zorientować się, jakie są ich życzenia i w jaki sposób nasza firma może je spełnić. 


Podczas rozmów z klientami podkreślam mocne strony oferowanego produktu lub usługi, np. innowacyjność, zgodność z najnowszymi trendami, przyznane nagrody, medale i wyróżnienia na międzynarodowych imprezach i w konkursach, wskaźniki ekonomiczne pokazujące stabilną sytuację finansową firmy i możliwość terminowego wywiązywania się ze zobowiązań. Dobrze znam naszych konkurentów i ich strategie sprzedaży, dzięki czemu mogę zaproponować klientom ofertę, którą oni uznają za lepszą. W trakcie każdej rozmowy uważnie obserwuję klienta, żeby móc w porę zauważyć, kiedy jego zainteresowanie rośnie lub maleje i móc zmieniać sposób argumentowania tak, aby podtrzymać jego uwagę lub przekonać go do sfinalizowania umowy. 
Potrafię skutecznie przekonywać klienta do konkretnego produktu lub usługi, wykorzystując znany mi arsenał technik sprzedaży i negocjacji oraz przedstawiając zalety naszej oferty w jasny i zrozumiały sposób. Kiedy umowa zostanie już zawarta, utrzymuję kontakt z klientem, by podtrzymać jego lojalność. Daję mu poczucie, że jest ważny dla firmy i traktowany w sposób wyjątkowy. By osiągnąć ten cel mogę oferować mu dodatkowe rabaty, pakiety lojalnościowe, gratisy, gadżety. Wysyłam do klienta maile lub dzwonię do niego, żeby poinformować go o wysyłce towaru, ewentualnych zmianach związanych z zamówieniem, np. konieczności podzielenia przesyłki na dwie części, lub opóźnieniach, wynikających z naszej winy albo spowodowanych problemami w firmie kurierskiej, spedycyjnej czy na poczcie. 
Czasem zdarzają się problemy, np. klient zgłasza, że dostarczony produkt nie działa albo otrzymał inny produkt, niż zamówił. Wtedy staram się znaleźć rozwiązanie, np. wymienić towar na nowy, sprawny i bez wad, i pośredniczę w kontaktach między klientem, a działami firmy zajmującymi się reklamacjami. Moja praca to jednak nie tylko bezpośredni kontakt z klientami. Sporo czasu spędzam przygotowując różne dokumenty np. oferty handlowe, czy umowy, dlatego muszę wiedzieć, jak się je sporządza i pomagać klientom zebrać potrzebne informacje. Oprócz tego tworzę i aktualizuję bazy danych klientów, dbając przy tym o przestrzeganie przepisów RODO, muszę więc umieć sprawnie obsługiwać komputer. 


Co powinienem umieć?

W mojej pracy ważna jest znajomość języka angielskiego, bo dzięki niej mogę czytać anglojęzyczną literaturę fachową, uczestniczyć w zagranicznych kursach i szkoleniach, nawiązywać kontakty z klientami mówiącymi w tym języku oraz znaleźć dobrą pracę za granicą. 


Muszę też znać się na ekonomii, żeby móc określać, jakie rabaty oraz inne korzyści można zaproponować klientom w ramach programów lojalnościowych tak, żeby nie uszczuplić zysków firmy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • rzetelność,
  • empatia,
  • wytrwałość,
  • samodzielność,
  • odpowiedzialność,
  • kreatywność,
  • umiejętność negocjowania,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • wysoka kultura osobista.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w bankach, firmach wytwarzających różne produkty, instytucjach ubezpieczeniowych, sklepach internetowych, u operatorów telefonii komórkowej i dostawców internetu, w firmach prowadzających sprzedaż rozmaitych towarów i usług.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.