Zdjęcie zawodu
W. męska

Nanotechnolożka

Odkrywam i badam nanocząstki, które są tak małe, że nie da się ich wykryć ludzkim okiem. Wykorzystuję je do opracowywania materiałów o nowych, unikalnych właściwościach.

Nanotechnolożka

Odkrywam i badam nanocząstki, które są tak małe, że nie da się ich wykryć ludzkim okiem. Wykorzystuję je do opracowywania materiałów o nowych, unikalnych właściwościach.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki moim badaniom nasze życie codzienne zmienia się na lepsze – opracowuję materiały, które się nie brudzą, jeszcze skuteczniejsze proszki do prania, trwalsze filtry UV i wiele innych użytecznych produktów. Wiedza, którą zdobyłem na studiach, stosowana w praktyce daje mi możliwość osiągnięcia sukcesu naukowego i finansowego. Moja praca jest przy tym bardzo kreatywna. Nigdy się nie nudzę.

Czym się zajmuję?

W swojej pracy tworzę elementy w skali nano, czyli takie, które zbudowane są z pojedynczych atomów lub molekuł. To nanotechnolodzy są twórcami takich osiągnięć jak nanorurki, grafen, druty kwantowe czy kropki kwantowe. Dość powiedzieć, że dzięki nanotechnologii cały tekst Starego Testamentu udało się “wydrukować” na płytce o powierzchni 0,5 mm2. Obserwacja takich niesamowicie maleńkich cząstek - nanometr to jedna milionowa część milimetra, możliwa jest jedynie przy użyciu bardzo silnych mikroskopów. Dzięki swoim bardzo małym rozmiarom nanocząstki zachowują się zupełnie inaczej niż obiekty makroskopowe, czyli takie, które można obserwować gołym okiem. To pozwala tworzyć z nich produkty o unikalnych właściwościach. 


W laboratorium mogę tworzyć opakowania, które przedłużają okres przydatności żywności do spożycia, nowe, bardziej pojemne nośniki danych cyfrowych, czy miniaturowe urządzenia mogące naprawiać tkanki wewnątrz ciała człowieka. Pracując jako nanotechnolożka muszę znać prawa fizyki i właściwości cząstek, żeby móc konstruować nowe materiały. Muszę znać wyższą matematykę, żeby umieć opisywać, rozumieć i modelować zjawiska fizyczne i chemiczne, które wykorzystuję podczas swoich badań. Dobra znajomość chemii pozwala mi zaś bezpiecznie przeprowadzać reakcje i doświadczenia chemiczne. Nowoczesny sprzęt komputerowy, którym posługuję się na co dzień, wymaga ode mnie znajomości różnych systemów i programowania. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać podstawy programowania i umieć posługiwać się różnymi systemami komputerowymi potrzebnymi do pracy w laboratorium. 


Muszę umieć obsługiwać elektryczny i elektroniczny sprzęt pomiarowy żeby móc pracować przy wytwarzaniu nanocząstek. 
Muszę mieć wiedzę z zakresu wyższej matematyki żeby umieć opisywać, rozumieć i modelować problemy fizyczne i chemiczne, znać prawa fizyki, w tym właściwości cząstek, żeby móc pracować nad tworzeniem nanocząstek oraz bardzo dobrze znać chemię, umieć bezpiecznie przeprowadzać doświadczenia i reakcje chemiczne. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • precyzyjność,
  • skrupulatność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w laboratoriach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt badawczy, w centrach nowoczesnych technologii i parkach naukowo-technologicznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.