Projektuję, tworzę i naprawiam biżuterię, np. pierścionki, kolczyki, łańcuszki, broszki.
Projektuję, tworzę i naprawiam biżuterię, np. pierścionki, kolczyki, łańcuszki, broszki.
W tym zawodzie nie ma rutyny, każde zamówienie jest oryginalne i wyjątkowe, mogę też tworzyć własne projekty. Mam możliwość ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i podnoszenia kwalifikacji. Po zdaniu egzaminu mistrzowskiego sam mogę szkolić przyszłych jubilerów. Dzięki mojemu talentowi, kreatywności i wytrwałej pracy mam szansę stać się sławny.
Moja praca polega na projektowaniu i wykonywaniu wyrobów z metali i kamieni szlachetnych. Naprawiam też uszkodzone wyroby, a czasem dokonuję przeróbek, np. dopasowuję rozmiar pierścionka do obwodu palca. Tworzę rzeczy w różnych rozmiarach, od maleńkich ogniw łańcuszka po duże, grawerowane ramy obrazów, czy puchary. Moje wyroby ozdabiają osoby, bo tworzę łańcuszki, pierścionki, bransoletki, ich mieszkania, bo tworzę wazony, ramki na zdjęcia, cukiernice, jak i obiekty użyteczności publicznej, bo tworzę monstrancje, patery, świeczniki.
Co powinienem umieć?
Zanim powstanie nowy pierścionek czy kolia, najpierw muszę zrobić projekt, a do tego potrzebna mi jest znajomość rysunku technicznego. Wnętrze mojej pracowni wypełniają rozmaite urządzenia: palniki gazowe, wiertarki, walcarki, polerki i wiele innych, które są niezbędne w mojej pracy. Bez znajomości ich działania i obsługi nie byłbym w stanie tworzyć ani naprawiać wyrobów jubilerskich.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w salonach jubilerskich, w firmach tworzących biżuterię, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.