Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Zegarmistrz

Tworzę i naprawiam mechaniczne oraz elektroniczne zegary i zegarki.

Zegarmistrz

Tworzę i naprawiam mechaniczne oraz elektroniczne zegary i zegarki.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Wszystkie zegarki, które wyszły spod mojej ręki - także te w moim domu - idealnie działają i pokazują właściwą godzinę. Doskonaląc się w swoim fachu stale rozwijam umiejętności i zdobywam uznanie klientów. Jeśli znam języki obce, mam możliwość udziału w szkoleniach i praktykach za granicą.

Czym się zajmuję?

Moja praca to przywracanie do życia zepsutych zegarów i zegarków, od wielkich, stojących albo wiszących na ścianie po małe, noszone na nadgarstku, na łańcuszku na szyi albo… na palcu, jako pierścionek. 


Do moich zajęć należy też wymiana zużytych baterii, regulowanie zegarków, które spóźniają się albo spieszą i ich konserwacja. W tym celu muszę umieć właściwie używać specjalistycznych przyrządów pomiarowych, czyszczarki, wiertarki czy sprawdzarki chodu zegarka. 
Chcę wiedzieć, co nowego dzieje się w mojej branży, dlatego chętnie śledzę internetowe serwisy producentów zegarków i akcesoriów do nich. Klienci oczekują ode mnie także pomocy przy wybraniu nowego, modnego paska, który będzie pasował do tarczy zegarka, dlatego cały czas śledzę nowe trendy i przeglądam katalogi firm produkujących zegarki. 
Moja praca nie ogranicza się do siedzenia w warsztacie. Zdarza się, że mam naprawić zegar na wieży ratuszowej albo kościelnej, albo zabytkowy, stojący w muzeum. To możliwość pracy z ogromnym, często wiekowym mechanizmem. Usunięcie takiej usterki to dla mnie prawdziwy powód do dumy. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na budowie i działaniu wszelkiego rodzaju zegarów: nakręcanych i działających na baterie, napędzanych sprężyną, balansem i nowoczesną elektroniką. 


Zdarza się, że sam muszę dorobić jakąś zużytą albo zepsutą część, zwłaszcza jeśli zegar, który naprawiam, jest zabytkowy, dlatego muszę znać się na rysunku technicznym, programach komputerowych służących do projektowania elementów zegarów oraz na materiałach, z których te części trzeba wykonać, żeby były trwałe i dobrze działały. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • cierpliwość, bo znalezienie usterki zajmuje kilka godzin,
  • opanowanie,
  • precyzyjność,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • systematyczność.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładzie zegarmistrzowskim albo otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.