Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista bezpieczeństwa psychologicznego dzieci

Dbam o bezpieczeństwo psychiczne dzieci, testując przedmioty i usługi, z jakich korzystają.

Specjalista bezpieczeństwa psychologicznego dzieci

Dbam o bezpieczeństwo psychiczne dzieci, testując przedmioty i usługi, z jakich korzystają.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo mam możliwość testowania prototypów przedmiotów użytkowych, zabawek i gier dla dzieci. Codziennie czekają mnie nowe zadania, pracuję z najnowszymi technologiami. Cieszę się, kiedy przedmioty i usługi, które testuję, okazują się w pełni bezpieczne dla dziecięcej psychiki.

Czym się zajmuję?

Dbam o to, żeby meble, ubrania, zabawki, książeczki, bajki czy gry komputerowe były projektowane i produkowane z dbałością o bezpieczeństwo psychiczne dzieci. Najmłodsi na co dzień stykają się z ogromną liczbą przedmiotów, oglądają filmy i seriale, czytają książki, grają w gry online. To wszystko ma wpływ na ich psychikę, dlatego ważnym jest, by było odpowiednio projektowane i produkowane, z dbałością o rozwój emocjonalny. 


Moja praca polega na testowaniu przedmiotów i usług przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników. Wnikliwie oglądam filmy, sprawdzam fabułę gier komputerowych, oceniam ładunek psychologiczny zabawek i dopasowanie przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób upewniam się, że nie spowodują problemów psychicznych u dzieci, które będą z nich korzystać. Chodzi między innymi o eliminowanie nieuzasadnionej przemocy, która może być powodem stanów lękowych, problemów z zasypianiem czy wyzwalać u dzieci agresję. Czasem takie zagrożenia widać od razu, ale bywa, że szkodliwa dla rozwoju emocjonalnego może okazać się pozornie niewinna zabawka. Np. taka, która podczas zabawy emituje zbyt głośne, natarczywe dźwięki, albo gra, w której obrazy zmieniają się ze zbyt dużą częstotliwością, co może wywołać napad padaczkowy.
Analizuję fabułę filmów, gier, książek żeby sprawdzić, czy nie zachęcają dzieci do ryzykownych zachowań, niebezpiecznych dla zdrowia, także fizycznego. Np. do wspinania się na duże wysokości, bójek, używania niebezpiecznych narzędzi. Oceniam też, czy ubrania dla dzieci są zaprojektowane tak, by nie krępować ich ruchów i wykonane z przyjaznych skórze, niealergizujących materiałów.
Jeśli podczas testów okaże się, że produkt lub usługa stanowi zagrożenie dla psychiki dziecka, kontaktuję się z producentami. Tłumaczę im, jak powinni zmodyfikować swój wyrób, by stał się przyjazny dla najmłodszych i nie zaburzał ich rozwoju emocjonalnego. W skrajnych przypadkach mogę zalecić wycofanie produktu lub usługi z rynku albo cofnąć rekomendację dla określonej grupy wiekowej odbiorców. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, a także krajowe i unijne normy i przepisy określające wymogi, jakie muszą spełniać produkty i usługi przeznaczone dla dzieci. 


Muszę znać podstawy rozwoju psychicznego dzieci i wiedzieć, co może wywołać u nich zaburzenia rozwoju emocjonalnego, stany lękowe, depresję, agresywne zachowania. Muszę potrafić oceniać, czy przedmioty i usługi, które testuję, są bezpieczne dla psychiki dziecka. 
Muszę potrafić oceniać, w jaki sposób kolory, efekty wizualne, dźwiękowe i ich kombinacje wykorzystywane w ubraniach, meblach, przedmiotach codziennego użytku, filmach, grach i zabawkach mogą wywierać szkodliwy wpływ na emocje dzieci. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dociekliwość,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • empatia,
  • kreatywność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w instytucjach, organizacjach i jednostkach badawczych zajmujących się testowaniem produktów i usług przeznaczonych dla dzieci. Mogę też pracować w firmach, które tworzą produkty i usługi dla najmłodszych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.