Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka budowy sieci telekomunikacyjnych

Odpowiadam za budowę nowych obiektów telekomunikacyjnych od przygotowania projektów inwestycji, pozwolenia na budowę po fizyczną budowę, a później modernizację, rozbudową i przebudowę sieci.

Specjalistka budowy sieci telekomunikacyjnych

Odpowiadam za budowę nowych obiektów telekomunikacyjnych od przygotowania projektów inwestycji, pozwolenia na budowę po fizyczną budowę, a później modernizację, rozbudową i przebudowę sieci.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo pozwala mi wykorzystywać moje zdolności techniczne, wiedzę budowlaną oraz wiedzę o sieciach telekomunikacyjnych. Do tego na co dzień rozwiązuję problemy inżynieryjne w różnych aspektach inwestycji. Dzięki wybudowanym obiektom mam satysfakcję z dostarczania ludziom usług telekomunikacyjnych.

Czym się zajmuję?

Czuwam nad projektami budowy obiektów telekomunikacyjnych, ich modernizacji, rozbudowy i przebudowy sieci telekomunikacyjnych. Dbam o to, żeby wszystkie konieczne przy nich prace odbywały się terminowo, a ich wykonanie kosztowało tyle, ile było ustalone w projekcie.


Odpowiadam za zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów i dbam o to, żeby były właściwie przechowywane i udostępniane wszystkim osobom, które muszą się z nimi zapoznać. Oprócz tego oceniam, czy projekty modernizacji, przebudowy i rozbudowy sieci są dobrze przygotowane, a kosztorysy prawidłowo wyliczone. Do moich obowiązków należy też uzyskiwanie decyzji administracyjnych, czyli pozwoleń na wykonanie prac.
Oceniam, czy budynek lub działka nadaje się do postawienia elementów sieci telekomunikacyjnej. Współpracuję z podwykonawcami zajmującymi się budową, rozbudową i przebudową sieci oraz budową stacji bazowych telefonii komórkowej. Podczas wizyt na placach budowy oceniam też jakość prac wykonywanych przez te firmy. 


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić sprawnie korzystać z komputera, w tym posługiwać się pakietem Microsoft Office, w którym tworzę elektroniczne wersje dokumentów niezbędnych w mojej pracy.


Muszę znać się na podstawowych zasadach działania fal elektromagnetycznych, na optyce i elektryczności, ponieważ te zagadnienia związane są z działaniem urządzeń tworzących sieci telekomunikacyjne.
Muszę posiadać wiedzę budowlaną, znać prawo budowlane oraz wiedzieć, jak wygląda proces budowy. Dodatkowo muszę wiedzieć, jak zarządzać projektami.
Muszę mieć prawo jazdy, żeby móc sprawnie przemieszczać się między miejscami, w których nadzoruję wykonywanie pracy przy budowie sieci.
Muszę wiedzieć, z jakich elementów zbudowane są sieci telekomunikacyjne, potrafić oceniać, czy konkretny budynek lub działka nadaje się do postawienia elementów takiej sieci, oraz znać się na prawie budowlanym, zasadach udostępniania gruntów i budynków.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • samodzielność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • komunikatywność,
  • umiejętność pracy z innymi,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach telekomunikacyjnych, budowlanych, w jednostkach administracji publicznej itp. 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.